karta rostliny zobrazena tento rok 569x
Užitkové / Technické : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Gossypium
Roste od střední Asie až po Kavkaz v podobě polokeře nebo jednoletky. Dorůstá výšky 0,3 - 0,8 (i 4)m. Pod zemí vytváří kůlovitý kořen. Stonek je od báze řídčeji větvený a větve jsou ochlupené. Palisty jsou zkoseně kopinaté nebo kopinaté, dlouhé 1 - 1,9cm, široké 3 - 6mm. Listy jsou obrysem kulaté, z 1/2 dlanitě 3 - 9tilaločné, na okraji ochlupené, dlouhé 8,5 - 13cm, široké 12 - 20cm, báze hluboce srdčitá, vlastní laloky jsou 3úhlevejčité, centrální má délku do 8cm, šířku 7,5cm, ostatní mají zřasené výkrojky, žilnatina je dlanitě 7mižilná, ochlupená a řapíky jsou dlouhé (2 -) 6 - 20cm. Listeny jsou 3úhlevejčité, dlouhé 4 - 5,5cm, široké 2,4 - 4cm, má 9 - 14 úzce 3úhlých zubů, kalich zvonkovitý délky 1,4 - 1,7cm, trubka má délku 0,8 - 1cm, laloky jsou dlouhé 3 - 7mm, korunní lístky jsou světle béžové, na bázi skvrnité a dlouhé 4,5 - 5cm. Plodem je mírně vejčitá až kulovitá tobolka délky (2,5 -) 3,2 - 4,8cm, průměru 3,2 - 5,5cm, obsahuje 5 - 7ks vejčitých semen délky 6 - 9mm a šířky 3 - 7mm. Odkvetlé rostliny se dále nepěstují. Délka vláken dosahuje 1,8 - 3,8cm. Z tohoto druhu bavlníku pochází 90% světové produkce. Existuje vnitrodruhový taxon:
Bavlník vyžaduje pravidelnou zálivku, výživný substrát a slunné teplé a dobře větrané stanoviště. Vysévá se v lednu a únoru a snáší i zasolené půdy.
Množí se semeny vysévanými do hloubky 5cm.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: G. albescens, G. album, G. amblospermum, G. arboreum var. perrieri, G. aureum, G. bicolor, G. chinense, G. cinereum, G. convexum, G. croceum, G. decurrens, G. divaricatum, G. eglandulosum, G. elatum, G. frutescens, G. fuscum, G. herbaceum var. acerifolium, G. herbaceum var. frutescens, G. herbaceum var. perrieri, G. hirsutum subsp. paniculatum, G. hirsutum var. micranthum, G. hirsutum var. paniculatum, G. leoninum, G. macedonicum, G. macrospermum, G. micranthum, G. molle, G. paniculatum, G. perrieri, G. punctatum var. acerifolium, G. purpureum, G. siamense, G. simpsonii, G. strictum, G. tricuspidatum, G. vitifolium
Roste v suchých oblastech tropické Afriky, Austrálie, Ameriky a východní Asie v podobě stromu, keře, polokeře i byliny. Listy jsou střídavé, řapíkaté, dlouhé a se 3 - 9ti laloky. Kvete oboupohlavnými velkými samostatnými úžlabními květy v barvě žluté nebo červené, kalich je uťatý nebo má 5laloků, pohárkovitý a semeníky mají 3 - 5 pouzder. Plodem je kožovitá zploštělá tobolka se 3 - 5ti chlopněmi, semena jsou olejnatá, kulatá až hranatá a mohou být ochlupená.
Vyhovuje mu vlhká dobře propustná půda, horké léto, plné slunce a chráněné místo.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: