karta rostliny zobrazena tento rok 1096x
Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Antennaria
Pochází ze subatrktických oblastí severní polokoule. Dorůstá výšky 15cm. Kvete růžovými kulovými květy s průměrem 4 - 8mm v hroznu po 3 - 5ks dohromady.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: A. alpina f. latifolia, A. alpina subsp. canescens, A. alpina subsp. porsildii, A. alpina var. cana, A. alpina var. canescens, A. alpina var. compacta, A. alpina var. glabrata, A. alpina var. intermedia, A. alpina var. ramosissima, A. alpina var. stolonifera, A. alpina var. ungavensis, A. arenicola, A. atriceps, A. bayardii, A. borealis, A. brunnescens, A. cana, A. canescens f. fastigiata, A. canescens subsp. porsildii, A. canescens var. pseudoporsildii, A. columnaris, A. compacta, A. confusa, A. crymophila, A. foggii, A. friesiana subsp. compacta, A. glabrata, A. glabrata f. ramosa, A. labradorica, A. lapponica, A. longii, A. media subsp. compacta, A. pallida, A. pedunculata, A. porsildii f. roseola, A. sornborgeri, A. stolonifera, A. subcanescens, A. ungavensis, A. vexillifera, A. wiegandii, A. x hansii, Chamaezelum alpinum, Gnaphalium alpinum, Gnaphalium monanthon, Gnaphalium uniflorum
Roste v mírném pásu severní polokoule s 1 druhem z Jižní Ameriky (A. chilensis), největší druhová rozmanitost je v Severní Americe a jedná se o stálezelené polštářovité trvalky. Dorůstají výšky 10 - 40 (i 50)cm. Listy vytvářejí růžice, jsou úzké a ochlupené. Květenstvím je úbor se suchomázdřitým zákrovem a ty jsou seskupené do hlávek nebo chocholíků.
Vyhovuje mu suchá jemně suťovitá písčitá půda na plném slunci. Mimo období květu snáší i malé sešlapávání.
Množí se semeny nebo dělením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: