karta rostliny zobrazena tento rok 279x
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Helichrysum
Pochází z Euroasie. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 10 - 30 (i 40)cm. Vytváří samostatné nevětvené ochlupené lodyhy z nichž vyrůstají plstnaté eliptické protáhlé listy o délce 5 - 7cm. Kvete ve žlutých úborech o průměru (4 -) 5 - 7mm uspořádaných v chocholíku a zákrovní listeny jsou žluté až oranžové. Plodem je nažka. Patří mezi chráněné druhy C2. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu suchá chudá písčitá půda, plné slunce a teplo.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Cyttarium arenarium, Gnaphalium adscendens, Gnaphalium arenarium, Gnaphalium aureum, Gnaphalium buchtormense, Gnaphalium elichrysum, Gnaphalium graveolens, Gnaphalium ignescens, Gnaphalium prostratum, Stoechas citrina
Roste v jižní Africe, Austrálii, méně často ve střední Asii a Novém Zélandu. Dorůstá výšky 0,1 - 1,5m. Povrch bývá plstnatý, barva šedozelená.
Všechny druhy jsou náchylné na přelity. Jsou to spíše suchomilné, o čemž svědčí některé druhové názvy slaměnek.
Dělí se dělením trsů nebo bylinnými stonkovými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: