karta rostliny zobrazena tento rok 1080x
Tropické popínavé a převislé : Liliopsida / Liliales / Colchicaceae / Gloriosa
Roste v tropické Africe a Asii v podobě popínavky. Dorůstá výšky 1,5 - 3 (i 6)m. Pod zemí vytváří křehkou hlízu průměru 1cm, ale délky až 30cm. Stonky jsou drátovité. Listy vyrůstají v 3četnýchg přeslenech, jsou střídavé, úzce vejčité, špičaté a zakončené úponky, dlouhé 8 - 25cm a široké 1 - 4,5cm. Kvete na dlouhých stopkách květy směřujícími směrem dolů, tvoří jej 6 okvětních lístků žlutočervené barvy stočených směrem vzhůru, délky 5 - 9cm a 6ti výraznými tyčinkami prohnutými směrem dolů na 10 - 15cm stopce. Plodem jsou protažené kožovité tobolky délky 4 - 10cm. Je jedovatá. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje teplo, substrát lehký, bohatý na živiny a bohatou zálivku. Teplota kolem hlíz (na zimu zatahuje) nesmí na zimu klesnout pod 10°C. Nemá ráda přímé slunce.
Množí se dělením hlíz nebo semeny (kvete po 2 - 3 letech).
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 10 - 12
Synonyma: Clinostylis speciosa, Eugone superba, G. abyssinica, G. angulata, G. caerulea, G. carsonii, G. cirrhifolia, G. doniana, G. graminifolia var. heterophylla, G. grandiflora, G. homblei, G. leopoldii, G. lutea, G. nepalensis, G. plantii, G. rockefelleriana, G. rothschildiana, G. sampiana, G. simplex, G. speciosa, G. superba f. doniana, G. superba f. grandiflora, G. superba var. angustifolia, G. verschuurii, G. virescens, G. virescens var. grandiflora, G. virescens var. leopoldii, G. virescens var. petersiana, G. virescens var. plantii, G. virescens var. platyphylla, Methonica abyssinica, Methonica doniana, Methonica gloriosa, Methonica grandiflora, Methonica leopoldii, Methonica petersiana, Methonica plantii, Methonica platyphylla, Methonica superba, Methonica virescens
Rodové jméno pochází z latinského slova gloriosus = slavnostní. Roste v tropické Africe a Asii. Dorůstá výšky až 3m a patří mezi popínavé rostliny. V zemi vytváří asymetrickou hlízu. Listy vyrůstají v přeslenech, vstřícně nebo i střídavě, jsou kopinaté, zašpičatělé a s vrcholem protaženým do úponků. Je velmi charakteristická svými květy, které složené 5ti úzkých zpětně ohnutých korunních lístků se silně zvlněnými kraji a tyčinkami roztaženými široko od sebe až téměř do úhlu 180°. Plodem je kulovitá až podlouhlá tobolka. Je jedovatá. Nejznámějším druhem je G. superba.
Protože se jedná o liánu, potřebuje dodat oporu. Ideální je rašelinový substrát. Vyhovuje ji dostatek světla, ne však přímé sluneční. Přes léto si vystačí s pokojovou teplotou s rosením (ne květ), v zimě nesmí klesnout pod 10°C. Pokud se týká zálivky, od začátku jara vydatně zaléváme, po odkvětu potřebuje snížit teplotu k minimu a sucho. V době vegetace hnojíme 1x týdně tekutými hnojivy.
Množí se dceřinými hlízkami nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
literatura: