karta rostliny zobrazena tento rok 1290x
Subtropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Gleditsia
Roste na východě Severní Ameriky v podobě opadavého stromu. Dorůstá výšky 25 - 30 (i 50)m, šířky do 20m obvykle ve sloupovitém tvaru s rozšiřující se řidší korunou. Borka je hladká, šedočerná, rozpraskaná a ve stáří se odlupuje v plátech. Na kmeni i větvích jednoduché i větvené zploštělé tmavěhnědé trny délky až 20cm. Listy jsou 1 - 2x zpeřené, dlouhé 11 - 20 (i 22)cm, zelené, na podzim žluté, 1x zpeřené mají 14 - 32 lístků, 2x zpeřené mají 4 - 14 párů dílčích vřeten s 11 - 18ti páry lístečků, řapíčky jsou dlouhé 1mm, vlastní lístky jsou vejčité až mírně kopinaté, špičaté, řídce drobně vroubkované, dlouhé 1,5 - 4cm a široké 0,4 - 1cm. Květenstvím je hrozen délky 3 - 7cm, vlastní květy jsou nazelenalé až žlutozelené, mají 1 - 2mm stopku, samčí mají průměr 6 - 7mm, vyrůstají samostatně nebo v několikačetných hroznech délky 5 - 13cm, mají 2 - 3 kališní kopinaté lístky délky 2 - 3mm a 3 - 4 korunní vejčité lístky délky 2 - 2,5mm, 6 - 9 tyčinek a samičí květy jsou v chudých hroznech zhruba 1/2 velikosti. Mají vůni po perníku. Plodem je zploštělý i zahnutý zploštělý lusk délky 20 - 45 (i 50)cm, šířky 2,5 - 3cm obsahuje plochá 1cm tvrdá hnědočerná semena délky 8mm. Lze jej použít i k vytvoření živého plotu, protože dobře snáší řez. Chorobami ani škůdci netrpí. Existují vnitrodruhové taxony:
Má rád plné slunce a dobře snáší vysoké teploty. Půda by měla být výživná, ale snáší i půdy chudší i vápenité a kamenité, přechodně snese i sucho. Mladé stromky se doporučuje přivazovat k rovné tyči, jinak se nedocílí rovného kmínku. K tomu je rovněž třeba výchovný řez na odstraňování nevyhovujícího vidlicovité rozvětvení. Při řezu je nutná opatrnost, aby nedošlo k úrazu pro trnitost a určitou křehkost a lámavost dřeva. U mladých výsadeb je nutná ochrana proti okusu, hlavně na zimu. V dospělosti je mrazuvzdorný do -37°C.
Množíme semeny, které jsou v luscích. Sbíráme je ze země nejlépe v listopadu a prosinci. Semena vyluštíme, přečistíme a uschováme v suchu do jara. V květnu semena máčíme před výsevem 2 hodiny ve vodě teplé 60°C, pak vysejeme na záhon. Narostou do výšky 50 - 80cm.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 3 - 10
Synonyma: Acacia americana, Acacia inermis, Acacia laevis, Acacia triacanthos, Caesalpiniodes triacanthum, G. brachycarpa, G. bujotii, G. bujotii var. pendula, G. elegans, G. ferox var. nana, G. flava, G. heterophylla, G. horrida, G. inermis, G. inermis var. elegantissima, G. laevis, G. latifolia, G. latisilique, G. meliloba, G. micracantha, G. polysperma, G. sinensis var. nana, G. spinosa, G. triacanthos f. elegantissima, G. triacanthos f. inermis, G. triacanthos f. nana, G. triacanthos f. pendula, G. triacanthos var. brachycarpos, G. triacanthos var. bujotii, G. triacanthos var. horrida, G. triacanthos var. inermis, G. triacanthos var. laevis, G. triacanthos var. macrocarpos, G. triacanthos var. nana, G. triacanthos var. polysperma, Melilobus heterophyla, Vachellia villaregalis
Roste v Severní i Jižní Americe, Africe a Asii v podobě opadavého zpravidla trnitého stromu (i keře). Borka je tmavě šedá, slabá a odlupuje se. Listy jsou střídavé nebo ve svazečcích, 1 - 2x lichozpeřené s mnoha lístky. Květy jsou 3 - 5tičetné, drobné, bledě zelené až žlutozelené či bělavé, seskupené zpravidla v úžlabních hroznech, klasech nebo latách, mohou být jednodomé i dvoudomé a mají 6 - 10 tyčinek. Plodem je zploštělý vejčitý až podlouhlý lusk se zploštělými semeny. Nejznámějším druhem je G. triacanthos.
Vyhovuje mu hlinitá i písčitá půda, teplo a plné slunce.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Dobrý den. Obecně by mělo platit, že roubování lze provézt na cokoliv ze stejné čeledě, v tomto případě: http://www.rostliny.net/celed/Fabaceae . Tam ale akát patří. Je ale pravda, že to není postačující. Jaký máte důvod pro roubování? Mám spoustu semenáčků trnovníku a rostou zatím bez problému (2. rok) bez roubování na cokoliv.