karta rostliny zobrazena tento rok 69x
Subtropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Glebionis
Roste ve středozemí, Makaronésii a jihozápadní Asii jako jednoletka. Dorůstá výšky (15 -) 20 - 60 (i 80)cm. Povrch je sivozelený, stonek vzpřímený, jednoduchý, tlustý a max. chudě větvený. Listy jsou střídavé, podlouhlé až mírně obvejčité, dolní a střední řapíkaté, horní 1/2objímavé, peřenoklané až peřenodílné, dlouhé 6 - 10cm, úkrojky pilovité, horní poloobjímavé, eliptické, prakticky celokrajné nebo asymetricky zubaté. Květenstvím je žlutý úbor o průměru (1,5 -) 3 - 5,5 (i 7)cm buď samostatně nebo v řídkém chocholíku, zákrov má v průměru 1,3 - 2cm, zákrovní listeny tvoří několik řad, vnější jsou vejčité, tupé, žlutozelené s hnědým okrajem, na vrcholu blanité, vnitřní podobné s blanitým přívěskem, okvětní lístky jsou samičí a žluté. Plodem je bleděokrová válcovitá až 3boká nažka bez chmýru délky 2 - 2,5mm, má 10 žeber a nažky z jazykovitých květů jsou na bocích křídlaté. Využívá se jako výborný zdroj přírodního barviva.
Vyhovují mu okraje polí a cest a sušší lehké půdy bohaté na živiny.
Množí se semeny.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 7 - 10
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
literatura: