karta rostliny zobrazena tento rok 94x
Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Iridaceae / Geissorhiza
Roste v JAR jako trvalka. Dorůstá výšky 10 - 35cm. Pod zemí vytváří vejčitou hlízu se zdřevnatělými šupinami na povrchu. Listy mají mečovitý až čárkovitý tvar šířky 2 - 5mm. Lodyha je drsně ochlupená, zakončená vějířkem z 3 - 7mi květů. Listeny jsou zelené, na okraji zasychají. Květenství je klasovité, vlastní květy jsou 6tičetné, modré až modrofialové, střed může být tmavší, korunní lístky mají délku 1,1 - 1,5cm a tyčinky jsou 3. Plodem je tobolka.
Vyhovují ji vlhké trávníky s vlhkou zimou a letním suchem. Ideální je žulový podklad s písčitou půdou.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
klimatická USDA zóna: 9 - 10
Synonyma: G. secunda, Gladiolus junceus, Ixia secunda
Roste v JAR. Rodové jméno je složeninou řeckých slov geisson = kachlička a rhizon = kořen. Pod zemí vytváří hlízu ze které vyrůstá 1 až několik trávovitých listů. Kvete hvězdicovitými nebo miskovitými květy o průměru 2,5cm na větveném či nevětveném stonku. Plodem je tobolka.
Vyhovují ji vlhká místa s vlhkou zimou a suchým teplým létem.
Množí se semeny nebo dceřinými hlízami.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 92 rodů s asi 1800 druhy. Pochází především z tropů a subtropů. Patří mezi trvalky a jednoděložné rostliny. Pod zemí vytváří plazivé nebo hlízovité oddenky (vzácně cibule). Nad zemí vytváří nevětvené odyhy. Listy vyrůstají přímo z hlízy, jsou kožovité, mají mečovitý, kopinatý nebo čárkovitý tvar a jsou dvouřadě uspořádané. Kvete oboupohlavnými květy s listeny nejčastěji ve vrcholících, latách, klasech, okolících nebo chocholících. Plodem je převážně tobolka. Mezi nejznámější rostliny patří: Kosatec, Šafrán, Frézie a Gladiola.
Zdroje:
literatura: