karta rostliny zobrazena tento rok 349x
poslední revize 26.11.2022
Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Gazania
Roste v JAR a Mosambiku jako trvalka v polštářových porostech. Dorůstá výšky i šířky 20 - 40 (i 50)cm. Listy jsou střídavě, zpravidla celokrajné, a na spodní straně plstnaté. Kvete žlutými až oranžovými (i hnědými) květy s černým očkem na bázi okvětních lístků v úborech. Kvete ovšem pouze v případě, že svítí slunce. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje plné slunce, dobře propustnou sušší hlinitopísčitou půdu s nižším obsahem živin a teplo. Bohatší kvetení docílíte tak, že budete odstraňovat odkvetlé květy.
Množí se semeny nebo vegetativně.
Množí se semeny.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
klimatická USDA zóna: 9 - 11
Synonyma: G. leucolaena, G. pavonia, G. splendens, G. uniflora, G. uniflora var. leucolaena, Gorteria heterophylla, Gorteria pavonia, Gorteria rigens, Gorteria spectabilis, Gorteria uniflora, Melanchrysum rigens, Meridiana splendens, Meridiana tesselata, Othonna rigens
Rodové jméno bylo vybráno na počest středověkého učence Theodora z Gazy (1398 - 1478). Roste v jižní a tropické Africe jako trvalka nebo jednoletka, u nás je to pouze jednoletka. Dorůstají výšky kolem 30cm. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou úzké, celokrajné až hluboce laločnaté, zpravidla tmavězelené a na spodní straně bíle nebo šedo stříbřitě plstnaté. Kvete sluníčkově zářivými květy v úborech různých barev nebo kombinací. Rozkvétá ráno kolem 5hod a zavírá se večer kolem 9hod a to pouze v případě, že svítí slunce. Plodem je nažka s chmýrem. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje plné slunce, teplo a sušší dobře propustnou půdu. Nesnáší mráz, u nás není schopná přezimování.
Množí se semeny, dělením nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: