karta rostliny zobrazena tento rok 58x
Skalničky : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Gaultheria
Roste v Kostarice a Panamě v podobě zpravidla pozemního (i epifytického) bohatě větveného keře. Dorůstá výšky 0,4 - 2m. Větve jsou v mládí ochlupené. Listy jsou eliptické až mírně vejčité, zašpičatělé až špičaté, drobně pilovité, kožovité, mírně lesklé, dlouhé 2 - 8,5cm, široké 1 - 3,5cm, báze je špičatá nebo klínovitá či tupá, spodní strana v mládí řídce ochlupená a řapíky jsou dlouhé 4 - 7mm. Květenství je hroznovité, 6 - 14tikvěté, vřeteno má délku 2 - 8mm, vlastní květy mají 0,5 - 1,2cm stopku, kalich je dlouhý 3,5 - 5mm, laloky jsou kopinaté, zašpičatělé, koruna je baňkovitá, může být ochlupená, nazelenalá, bílá nebo růžová, dlouhá 4 - 8mm a široká 3 - 4mm. Plodem je kulovitá tobolka průměru 2 - 2,5mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: G. barbata, G. gracilis var. intermedia, G. setosa
Rodové jméno bylo vybráno na počest francouzského lékaře a botanika dr. Jeana Francoise Gaultiera. Roste v Asii, Jižní i Severní Americe a Australasii v podobě stálezeleného keře až polokeře, zpravidla terestrického (pozemního) a obvykle bohatě větveného. Dorůstají různých výšek, naleznou se nízké druhy dorůstající méně než 10cm, ale také vysoké druhy až 2,5m nebo 5 - 6m. Větve jsou zpravidla plazivé až poléhavé. Listy jsou střídavé (i vstřícné), krátce řapíkaté, kožovité, zoubkované nebo pilovité (i celokrajné) a dlouhé 0,3 - 10cm. Květenství latnaté nebo hroznovité, růžové nebo bílé, listeny s listenci občas srostlé, vlastní květy zvonkovité s uzavírajícím se koncem, kalich vytrvalý, delší češule a 5tidílný. Plodem je aromatická tobolka v dužnatém kalichu, obsahuje mnoho drobných kulovitých až hranatých semen.
Některé druhy odolávají i naší zimě. Potřebuje kyselou humózní půdu, nejlépe písčitou v polostínu.
Množí se semeny, řízky nebo odnožemi.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.
Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: