karta rostliny zobrazena tento rok 403x
poslední revize 09.11.2013
Byliny : Magnoliopsida / Gentianales / Rubiaceae / Cruciata
Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 15 - 60 (i 70)cm. Lodyha může být přímá, ale i poléhavá. Má čtvercový průřez, dlouze chlupatý povrch a svěže zelenou barvu. Listy vyrůstají v 4četných přeslenech. Mají úzce vejčitý tvar se špičkou a jemně chlupatý povrch. Kvete žlutými kvítky se 4mi okvětními lístky s dlouze ochlupenou stopkou ve vrcholíku s listeny v horní části rostliny z paždí listů. V průměru mají 2 - 2,5mm. Plodem je 2nažka.
Vyhovují ji vlhká místa bohatá na živiny v lese nebo v křovinách.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: C. ciliata, C. ciliata f. hirsutissima, C. ciliata f. laevicaulis, C. ciliata f. laxa, C. ciliata f. mucronata, C. ciliata var. nana, C. hirsuta, Galium chersonense, Galium ciliatum f. laevicaulis, Galium ciliatum var. nana, Galium cruciata, Galium cruciata var. hirsutissimum, Galium cruciata var. laxa, Galium cruciata var. mucronata, Galium luteocruciatum, Galium valantia, Rubia cruciata, Valantia ciliata, Valantia crucialis, Valantia cruciata
Existuje asi 20 druhů. Pochází z mírného pásma Evropy a západní Asie. Listy vytvářejí 4četné přesleny. Kvete v úžlabních vrcholících.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Dělí se dále na mnoho podčeledí (viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Rubiaceae ). Existuje asi 611 rodů s více než 13000. Řadí se tím mezi nejrozsáhleší čeledě kvetoucích rostlin. Pochází zejména z teplých a tropických míst celého světa. Rostou nejčastěji v podobě keřů, naleznou se ale i stromy, liány nebo byliny. Může se jednat o jednoletky i trvalky. Listy vyrůstají vstřícně. Kvete oboupohlavnými (zřídka jednopohlavnými) květy. Plodem je dvounažka, tobolka nebo peckovice. Mezi nejznámější zástupce patří: Kávovník, Korálovka a Gardénie.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: