karta rostliny zobrazena tento rok 2x
poslední revize 29.01.2024
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Galatella
Dorůstá výšky 20 - 70cm. Listy jsou střídavé, úzce kopinaté. Květenstvím je úbor se zákrovem délky 4 - 6 (i 7)mm. Plodem je nažka délky (2 -) 2,5 - 3,5mm s chmýrem délky 6 - 7mm. Existují vnitrodruhové taxony:
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Aster acris, Aster acris var. trinervis, Aster canus subsp. punctatus, Aster deflexus, Aster hyssopifolius, Aster laetus, Aster linifolius, Aster punctatus f. angustissimus, Aster punctatus f. canescens, Aster punctatus f. subsquamosus, Aster punctatus subsp. rossicus, Aster sedifolius f. latifolius, Aster sedifolius f. subsquamosus, Aster sedifolius subsp. acris, Crinita punctata, Crinitaria punctata, Galatea albiflora, Galatea intermedia, G. acris, G. albiflora, G. collina, G. deflexa, G. hyssopifolia, G. insculpta, G. intermedia, G. linifolia, G. pinetorum, G. punctata var. hyssopifolia, G. punctata var. viscosa, G. rossica
Roste v jižní a střední Evropě a také v Asii jako trvalka nebo polokeř. Stonky jsou stejnoměrné olistněné. Střídavé listy bývají přisedlé, podlouhlé až čárkovité, ochlupené, tečkované a sivě zelené, ve spodní části vícežilné, v hodní jen 1žilné. Kvete v úborech. Plodem je nažka.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: