karta rostliny zobrazena tento rok 25x
poslední revize 15.05.2009
Subtropické byliny : Liliopsida / Asparagales / Iridaceae / Freesia
Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Rodové jméno bylo vybráno na počest lékaře a botanika jménem Friedrich Heinrich Theodor Freese (1795 - 1876). Roste především v jižní Africe, ostatní ve zbytku tohoto kontinentu. Pod zemí vytváří cibulovitou bledě hnědou hlízu průměru 1 - 2cm. Přesto se v našich podmínkách pěstují spíše jako jednoletky, protože se podmínky pro přežití nedají jednoduše splnit. Listy jsou bledě zelené a mečovité nebo kopinaté. Kvete v zimě (přes léto se stahuje do hlízy) v klasu zvonkovitě trychtýřovými či nálevkovými bílými, žlutými, růžovými, fialovými nebo modrými květy na řídce olistěném stonku. Využívá se i jako květina k řezu a příjemně voní. Existují vnitrodruhové taxony:
Pro delší dobu květu se musí teplota snížit k 16°C nebo i více. Potřebují vydatnou zálivku a slunné místo. Substrát by měl být dobře propustný. Hnojí se 3x měsíčně tekutými hnojivy. Hlízy na zimu uchovávejte při 20°C, ale na začátku až při 30°C.
Množí se dceřinými hlízami sázenými do hloubky 5 - 7cm nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 92 rodů s asi 1800 druhy. Pochází především z tropů a subtropů. Patří mezi trvalky a jednoděložné rostliny. Pod zemí vytváří plazivé nebo hlízovité oddenky (vzácně cibule). Nad zemí vytváří nevětvené odyhy. Listy vyrůstají přímo z hlízy, jsou kožovité, mají mečovitý, kopinatý nebo čárkovitý tvar a jsou dvouřadě uspořádané. Kvete oboupohlavnými květy s listeny nejčastěji ve vrcholících, latách, klasech, okolících nebo chocholících. Plodem je převážně tobolka. Mezi nejznámější rostliny patří: Kosatec, Šafrán, Frézie a Gladiola.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: