karta rostliny zobrazena tento rok 689x
poslední revize 06.11.2022
Ovoce : Magnoliopsida / Sapindales / Rutaceae
Rodové jméno bylo vybráno na počest skotského sběratele rostlin jménem Robert Fortune (1812 - 1880). Občas bývá nazýván jako trpasličí mandarinka. Roste v Číně v podobě stálezeleného keře nebo stromu o výšce 2,5 - 4,5m. Dobře se větví, občas se objeví malé trny. Listy jsou kopinaté, a tmavě zelené. Kvete bílými květy. Plod má oranžovou barvu a velikost 2 - 4cm. Na každém jedinci se jich může nacházet 80 - 100ks. Je vhodný pro hydroponické pěstování.
Je vhodná pro venčení, ale musí se najít místo v závětří, protože nesnáší průvan. Vyhovuje mu plné slunce s vlhkou dobře propustnou půdou bohatou na živiny. Přezimuje při teplotě 3 - 10°C při minimální zálivce. Hnojí se jednou za 14 dní tekutými hnojivy pro citrusy.
Množí se semeny nebo vrcholovými řízky, které se nechají zakořenit při teplotě 20 - 25°C. Avšak je to obtížné.
Velikost plodů dosahuje max. 2cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste v Číně. Dorůstá výšky 2,5 - 3,5m. Plody jsou žlutooranžové velikosti 2 - 3cm. Existuje vnitrodruhový taxon:
klimatická USDA zóna: 9 - 11
Patří mezi stálezelené subtropické rostliny. Pomalu rostoucí keře dorůstají výšky 2 - 4m. Střídavé listy mají lesklou tmavězelenou barvu, kopinatý tvar s pilovým okrajem a délku do 10cm. Vydávají aroma a v paždí se objevují ostny. Kvete oboupohlavnými bílými květy. Plodem je protáhlá bobule tvarem i složením podobná citrusu (také sa na něj často roubují), ale nedosahuje ani velikosti slepičího vejce, má délku 2 - 4 (i 4,5)cm, šířku 1,5 - 3cm, povrch je oranžový, aromatický, jedlý, slupka tenká, dužina je šťavnatá, nakyslá, má 4 - 5 segmentů a obsahuje 2 - 5 bílých dlouhých semen.
Vyhovuje jim teplo, půda bohatá na živiny a dostatek vody. Je mrazuvzdorný do -15°C.
Zřejmě hybrid F. japonica x F. margarita. Zpravidla beztrnný, trny jsou max. krátké a silné. Listy jsou kožovité. Plody jsou žlutooranžové, průměru 4 - 5cm a obsahují málo semen.
Je náchylnější na chlad.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Dobrý den,asi před 3 týdny jsem si koupila stromeček kumkvatu, na cedulce napsáno Fortunella margarita. V době koupi měl cca 30 plodů. Umístila jsem ho v ložnici, kde netopíme a svítí na něho slunce. Zalévám ho jednou za 3 dny. Před pár dny mu začaly hnědnout a opadávat listy (plody zatím ne). Nevíte prosím, čím by to mohlo být? Jedná se o reakci na změnu prostředí? Nebo mohl dostat šok při převozu z obchodu k nám domů (venku je už kolem 0 st)? Nebo jsem ho prostě přelila a mám vyčkat? Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Kateřina
Prosim o radu.Dostala som krásnu rastlinu kumguat,bol plný plodov.tieto ale do týždňa opadali aj s listami.Neviem kde som urobila chybu umiestnila som ju na okno,mala teplo aj sliniečko,poliala som ju len velmi mierne.Opadaný krík je zelený.Myslíte že znovu vyraší listy ,poradte mi Dakujem
dobrý den, koupila jsem si citrus fortunella margarita, který měl už zralé plody, ale i zelené a kvetl. Bylo mi řečeno, že má být půda pořád vlhká. Začaly mi opadávat listy ,mám ho blízko okna v pokoji, ne však na plném slunci, teplota je v rozmezí 18 -25 stupňů po celý rok. Co dělám špatně? Koupila jsem také hnojivo na citrusy, ale mám obavy, abych něco nepokazila ještě víc. Stromeček mám asi měsíc. poraďte prosím.krejčová Eva
půda pořád vlhká neznamená zalívat denně. obecné pravidlo: na povrchu musí půda oschnout. zalévá se dle podmínek třeba jednou za týden, ovšem to je různé. přelila jste ho a uhnívají kořeny. ani v přírodě v subtropech neprší každý den. takže musíte ubrat zálivku. nejhorší je zalévání málo a často. zalévá se tak, aby zem nasákla celá vodou a pak se nějaký čas nezalévá, aby se do zeminby mohl dostat kyslík, jinak vše uhnije. stále mokrá znamená nevyschnout na prach. na povrchu květináče bude suchá, ale dole mokrá. tzn musíte do té zeminy strčit prst pokud nemáte zkušenost. mokrá půda ulpí, suchá nešpiní.
Citrusy pěstuji celoročně v ložnici v panelovém bytě, v zimě při teplotách cca 16-18 st. Omezuji pouze zálivku. V době růstu zalévám vydatně a to pouze do misky pod květináčem. Nyní koncem března již jsou citrusy v plném růstu, na mandarice Miyagava již jsou plody o velikosti cca 2cm. Nahoře na této stránce jsou fota plodů fortunella margarita, které jsem sklízel koncem loňského roku. Co se týká přezimování, zkoušel jsem nechat po celý rok semenáče mandarinky v kuchyni při 24-25st. vydržely, neopadaly.