karta rostliny zobrazena tento rok 1223x
Tropické stromy : Magnoliopsida / Rosales / Moraceae / Ficus
Roste v Indii, Japonsku, jihovýchodní Asii a Austrálii v podobě bohatě větveného stálezeleného stromu a jinde byl zavlečený. Dorůstá výšky 15 - 20 (i 30)m při průměru kmene 2 - 3m. Borka je šedá. Větve vytvářejí vzdušné kořínky, v mládí mohou být ochlupené a hnědé a konce jsou převislé. Palisty jsou kopinaté a dlouhé 8mm. Listy jsou úzce až široce eliptické či vejčité až obvejčité, špičaté, tuhé, kožovité, tmavě zelené, lesklé, dlouhé (3 -) 5 - 10 (i 12)cm, široké (1,5 -) 2 - 5 (i 6)cm, báze klínovitá až zaoblená, žilnatinu tvoří 5 - 9 (i 12) párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 2cm. Plody jsou kulovité, párovité, zploštělé, černé, přisedlé a široké (0,6 -) 0,8 - 1 (i 1,2)cm. Existují vnitrodruhové taxony:
Je vhodný pro bonsajové pěstování.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 9 - 12
Synonyma: F. aggregata, F. amblyphylla, F. cairnsii, F. condaravia, F. dahlii, F. dictyophleba, F. dilatata, F. dyctiophleba, F. ginseng, F. littoralis, F. microcarpa f. pubescens, F. microcarpa var. crassifolia, F. microcarpa var. fuyuensis, F. microcarpa var. latifolia, F. microcarpa var. naumannii, F. microcarpa var. nitida, F. microcarpa var. oluangpiensis, F. microcarpa var. pusillifolia, F. naumannii, F. nitida, F. palcherii, F. palmeri, F. regnans, F. retusa, F. retusa f. parvifolia, F. retusa f. pubescens, F. retusa var. crassifolia, F. retusa var. nitida, F. retusa var. pisifera, F. retusiformis, F. rubra, F. thynneana, F. thynneana var. minor, Urostigma accedens var. latifolia, Urostigma amblyphyllum, Urostigma littorale, Urostigma microcarpum, Urostigma pisiferum
Roste v tropech a subtropech celého světa v podobě jednodomého stromu, keře, liány i epifytu. Dokáže vytvořit vzdušné kořeny. Lýko roní mléčnou tekutinu - latex. Palisty bývají opadavé. Listy jsou střídavé (i vstřícné nebo téměř přeslenité), celokrajné nebo laločnaté, vzácně i dlanité. Kvete ve vysokém věku drobnými jednopohlavnými květy, samčí kalich je 2 - 6tilaločný, samičí 0 - 6tilaločný, semeníky jsou volné, tyčinek má 1 - 8ks. Plodem jsou fík, na samičích rostlinách jsou jedlé a na samčích bývají nejedlé (tzv. kaprifíky). Mezi nejznámější druhy patří F. elastica, F. benjamina a F. carica.
Má rád hodně světla, není však vhodné umístění na přímém slunci. Může se použít i pro hydroponii. 1x týdně listy rosíme, protože mají rádi vlhké, ale čisté prostředí. Na zimu umístíme do teploty 16 - 20°C. V létě hnojíme jednou za 14 dní. Zálivka postačí mírná. Na přelití rostlina reaguje opadáváním listů. Přesazujeme do směsi z 2 dílů listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl kompostu. Substrát by měl být dobře propustný.
Na jaře a začátkem léta množíme bandážováním stonku rostliny nebo řízky (nejlépe v lednu a únoru). Řízky po odříznutí vložíme do vlažné vody na 2hod (pro zastavení ronění mléka). Před zasazením velkolisté druhy sbalíme do ruličky kolem větvičky a zajistíme gumičkou. Vlastní řeznou ránu namočíme do gelového stimulátoru (práškový by se na vlhký konec příliš nalepil a hrozilo by spálení). Můžeme je množit také semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Koupila jsem před měsícem FICUS MICROCARPA GINSENG v IKEE a umístila jsem květinu do rohu místnosti, kde má relativně přiměřené světlo, zalévám jí 1krát za týden až 1krát za 14dní a povrch zeminy je stále vlhký, ale rostlina opadává, kmínek nad zeminou je pořád mokrý a nevím co s ním... Děkuji za odpověd
Příčiny mohou být 2. Jednak ficusy obecně nemají rádi změnu prostředí anebo i když je interval zálivky dostatečně velký, tak dávka vody je příliš veliká. Doporučil bych ji tedy snížit už kvůli tomu, že listů má méně a je menší odpar. Velké dávce vody také napovídá i fakt, že je kmínek mokrý. Dobré by bylo rostlinu také přesadit, protože z IKEY jako ostatně i z jiných supermarketů máte rostlinu zasazenou v kokosové drti nebo jiném substrátu, kde nemůže dlouhodobě vydržet.
Dobrý den. Dostal jsem dárkem Ficus Ginseng, krásně roste, daří se mu, ale asi po 2 dnech co ho mám, ze substrátu začali vylézat hnědí červi. Plus se objevili zřejmě "vlnatky". Po konzultaci s "odborníky" v obchodě, jsme květinu postříkali, tím co nám poradili (název nevím) na den vše zmizelo, ale po dalším dni jich vylezlo ještě více a začali pomalu hnědnout krajní lístky. Poprosil bych o radu, co by to mohlo být za červy? Zda lístky mohou hnědnou kvůli tomu postřiku, a jak vůbec proti tomu bojovat?
Dobrý den. Potřebovala bych poradit. V květnu jsem dostala Ficus Ginseng bonsay a byl nádherně bohatý, ale začal opadávata dnes je skoro bez lístků. Každý týden rozprašovačem postříkám listy. Nevím, zda mám nějak zastřihávat větvičky, které jsou holé. Místy jsou vidět nově pučící lístky i na kmenu. Zatím jsem ho ještě nehnojila. S pěstováním nemám žádné zkušenosti, tak mi prosím poraďte, jak se mám o tento Ficus starat. Moc děkuji.
Dobrý den, zakoupil jsem v OBI fícus ginseng a po třech týdnech mu rapidně začaly opadávat listy. Opadávají v počtu asi 10 listů denně. Nevím si s ním rady a bojím se, že ji za chvíli opadají listy všechny. Nevím jestli přesadit, zvýšit nebo snížit zálivku. Poraďte prosím amatérovi. Děkuji.
doporučení všem milovníkům rostlin: pokud chcete, aby rostliny zakoupené v květinářství přežili, tak je po nákupu přesadte do zahradnického substrátu. Téměř všechny jsou z Holandska a kvůli šíření chorob jsou transportovány v kokosovém substrátu. Ten akumuluje vodu a nemá živiny, takže rostliny pak trpí přelitím a hnijí kořeny.
dobrý den, f.microcarpa snáší i sluneční úpal, mám ho na jižní straně bez přistínění.Zalévám obden neb je v bonsai míse.Důležité ovšem je, rostliny koupené v květinářství přesadit do např. zahradnického substrátu B, neboť přepravní holandská zemina a)nemá živiny b)akumuluje vodu a dochází k hnilobě kořenů. V září přenesu domů na co nejsvětlejší místo. Nicméně i tak je normální mírný opad listů kvůli a)změně stanoviště b)změně intenzity světla. to je typické pro všechny ficus. Pěstuju ficus microcarpa v různých velikostech typu bonsai, některé mám v polostínu, na jiné praží. Nesnáší stín a přelití.
Hezký den, jsem delší dobu pracovně v Holandsku a pořídil jsem si výše uvedenou rostlinu. Chtěl bych se jí plně věnovat, ale nemám s tím vůbec žádné zkušenosti. Jak často zalévat, jestli ji mám přesadit z umělé misky do kamenné, zda jí můžu mít na terase, jak a čím přihnojovat, jak často rozpřášet vodu na listy, jak správně a jak často uštipovat listy a které, prostě úplně vše. Díky moc, budu vděčný za jakoukoliv radu. S pozdravem D.Hájek
dobrý den, mám microcarpa už dva roky,koncem dubna dám na zahradu, přes léto na něj pere slunko, ale vůbec mu to nevadí, spíš naopak, vyhodí spoustu nových listů, ale musí se dát ven už zjara, aby se nespálil. Je v bonsai míse, zalévám obden. V zimě ale velmi málo. Je normální, že během zimy shodí listy, ale přes léto spolehlivě venku obrazí.hnojím, když si vzpomenu