karta rostliny zobrazena tento rok 1051x
Tropické stromy : Magnoliopsida / Rosales / Moraceae / Ficus
Roste v přední Asii v podobě velkého dvoudomého keře nebo stromu, ale pěstuje se v teplých oblastech celého světa. Dorůstá výšky i šířky (3 -) 5 - 8 (i 10)m. Borka je šedá, hladká. Větve jsou vzpřímené až poléhavé, v mládí zelené, ochlupené, později hnědé, nakonec šedé, zimní pupeny holé, postranní kulovité nebo vejčité, bohatě šupinaté, terminální dlouze vejčité a dlouze zašpičatělé s 1 - 2ma šupinami. Palisty jsou vejčitě kopinaté. Listy jsou střídavé, 3 - 5ti laločnaté, drsné, dlouhé 10 - 15 (i 20 - 35)cm, široké (3,5 -) 5 - 15 (i 18)cm, na bází srdčité, žilnatinu tvoří 6 - 8 (i 9) párů žilek a řapíky mají délku 2 - 5 (i 10)cm. Jejich tvar si můžete dobře prohlédnout na každém zobrazení biblického Adama a Evy. Barva plodů může být zelená, žlutá, hnědá nebo modrá a dosahují průměru 2 - 5 (i 8)cm. Liší se také jejich tvar. Zajímavé je, že plody dozrávají postupně. Pokud si budete fíky pěstovat doma, je tento postup obzvláště markantní. Plody fíku jsou vůbec zajímavé téma. Svojí stavbou nemají v rostlinné říši obdoby. To co lidé považují za plod jsou ve skutečnosti miskovitě rozšířené stonky původního květenství. Dohromady pak po uzavření vytváří vlastní charakteristický tvar. Dále to co považujeme jen za pecičky jsou ve skutečnosti vlastní plody a nažky. Je opylován pouze vosičkou stehnatkou, která se u nás nevyskytuje. Pokud se tedy pustíte do pěstování, musíte si opatřit takový kultivar, který opylení nevyžaduje. Existují vnitrodruhové taxony:
V přímořských oblastech přezimuje venku na chráněných místech. Sice listy opadají, ale na jaře opět obrazí. V našich podmínkách nelze zpravidla fikus na zimu venku nechat. Přezimuje nejlépe v kyblíku s malou zálivkou. Umístěte jej do chladné místnosti, která může být i velmi tmavá. Pokud chcete sklízet plody, musíte ale zvolit i na přezimování světlé místo. Je mrazuvzdorný do -15°C, starší rostliny i -20°C. Plody uzrávají zejména na jednoletém až dvouletém dřevě. Proto se staré dřevo v říjnu odstraní, aby se podpořilo vyzrání dřeva loňského. U starších keřů ponecháváme každým rokem několik vzrůstných mladých výhonů rostoucích přímo od kořenů a tím nahradí staré větve. První sklizeň fíků naroste na loňských výhonech, druhá na letošním dřevě.
Množí se řízkováním. Řízky volíme o délce 20cm. Sázíme až po koncové očko do směsi rašeliny a perlitu v poměru 1:1 a přiměřeně zaléváme.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 8 - 11
Synonyma: Caprificus insectifera, Caprificus leucocarpa, Caprificus oblongata, Caprificus pedunculata, Caprificus rugosa, Caprificus sphaerocarpa, F. albescens, F. burdigalensis, F. caprificus, F. carica var. caprificus, F. carica var. domestica, F. carica var. riparium, F. colchica, F. colombra, F. communis, F. deliciosa, F. dottata, F. globosa, F. hypoleuca, F. hyrcana, F. kopetdagensis, F. latifolia, F. leucocarpa, F. macrocarpa, F. neapolitana, F. pachycarpa, F. pedunculata, F. polymorpha, F. praecox, F. regina, F. rugosa, F. silvestris
Roste v tropech a subtropech celého světa v podobě jednodomého stromu, keře, liány i epifytu. Dokáže vytvořit vzdušné kořeny. Lýko roní mléčnou tekutinu - latex. Palisty bývají opadavé. Listy jsou střídavé (i vstřícné nebo téměř přeslenité), celokrajné nebo laločnaté, vzácně i dlanité. Kvete ve vysokém věku drobnými jednopohlavnými květy, samčí kalich je 2 - 6tilaločný, samičí 0 - 6tilaločný, semeníky jsou volné, tyčinek má 1 - 8ks. Plodem jsou fík, na samičích rostlinách jsou jedlé a na samčích bývají nejedlé (tzv. kaprifíky). Mezi nejznámější druhy patří F. elastica, F. benjamina a F. carica.
Má rád hodně světla, není však vhodné umístění na přímém slunci. Může se použít i pro hydroponii. 1x týdně listy rosíme, protože mají rádi vlhké, ale čisté prostředí. Na zimu umístíme do teploty 16 - 20°C. V létě hnojíme jednou za 14 dní. Zálivka postačí mírná. Na přelití rostlina reaguje opadáváním listů. Přesazujeme do směsi z 2 dílů listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl kompostu. Substrát by měl být dobře propustný.
Na jaře a začátkem léta množíme bandážováním stonku rostliny nebo řízky (nejlépe v lednu a únoru). Řízky po odříznutí vložíme do vlažné vody na 2hod (pro zastavení ronění mléka). Před zasazením velkolisté druhy sbalíme do ruličky kolem větvičky a zajistíme gumičkou. Vlastní řeznou ránu namočíme do gelového stimulátoru (práškový by se na vlhký konec příliš nalepil a hrozilo by spálení). Můžeme je množit také semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Ficus carica se ze semen pěstuje málokdy, protože dopěstování do věku, kdy plodí, trvá velmi dlouho.Myslím, že není nutná stratifikace - podle mého názoru stačí semena velmi důkladně proprat, aby na nich neulpívaly zbytky dužniny ( jinak by podléhaly plísním ), dezinfikovat, např. Fundazolem a uschovat do jara v mikrotenovém sáčku nebo ve skleněné lékovce v chladničce, tak, aby nevyschla.V únoru - březnu vyset do propustné zeminy ve skleníku. Pokud si fíky koupíte v únoru - březnu, je možný po shora zmíněném očištění okamžitý výsev.Když mladým semenáčkům narostou pravé lístky, přepíchat do stejné zeminy.
Tento fikovnik samozrejme, ze muzeme prezimovat venku, ale idealni je ho zakryt chvojim ci pytlovinou... a pokud zmrzne, tak vetsinou jen mlade vetvicky, ktere hned obrazi a kdyby byla nizsi teplota nez -20 a umrnul by uplne, tak na jare hned obrazi....je to plevel a i u nas v CR preziva... a take dost casto u pestitelu odrud, ktere se nemusi opylovat zaplodi... Ja osobne ho nechavam venku bez zakryti a ani neni u neake zdi v zavetri, nybrz na louce a zatim jeste nezmrzl... Musim take podotknout, ze je nekolik odrud, tim i nektere extremne odolne... Tak lidi, nebojte se ho nechat venku celorocne...