karta rostliny zobrazena tento rok 261x
Tropické stromy : Magnoliopsida / Rosales / Moraceae / Ficus
Roste na Filipínách, Borneu, Sumatře a Austrálii v podobě keřovitého od báze větveného rozkladitého stromu. Borka je světle hnědá až žlutě hnědá. Palisty jsou vejčitě kopinaté, červené a dlouhé 2 - 3cm. Listy jsou střídavé (i vstřícné), podlouhlé, eliptické až vejčité až obvejčité, tupé, špičaté až ocasovité, zvlněné, lesklé, dlouhé 15 - 26 (i 38)cm, široké 10 - 14 (i 23)cm, báze zaoblená až široce srdčitá nebo tupá, žilnatinu tvoří 6 - 12 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 8cm. Plody vyrůstají v paždí listů, jsou stopkaté, holé, hladké až žebrovité, dlouhé 1,5cm, široké 2cm, zelené s bílými až rezavými skvrnami, později červeně hnědé. Existují vnitrodruhové taxony:
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Covellia leucantotoma, Covellia leucopleura, Covellia radiata, Covellia rapiformis, Covellia stictocarpa, Covellia venosa, Cystogyne leucosticta, F. brunnea, F. caesaria, F. casearia, F. didymophylla, F. eburnea, F. geminifolia, F. hauili, F. hauilii, F. kaukauensis, F. laccifera, F. laxiramea, F. leucantatoma, F. leucatoma, F. leucopleura, F. leucosticta, F. leucotoma, F. linearis, F. oldhamii, F. paludosa, F. philippense, F. philippensis, F. radiata, F. rapiformis, F. septica var. cauliflora, F. septica var. salicifolia, F. stictocarpa, F. venosa, F. verrucosa
Roste v tropech a subtropech celého světa v podobě jednodomého stromu, keře, liány i epifytu. Dokáže vytvořit vzdušné kořeny. Lýko roní mléčnou tekutinu - latex. Palisty bývají opadavé. Listy jsou střídavé (i vstřícné nebo téměř přeslenité), celokrajné nebo laločnaté, vzácně i dlanité. Kvete ve vysokém věku drobnými jednopohlavnými květy, samčí kalich je 2 - 6tilaločný, samičí 0 - 6tilaločný, semeníky jsou volné, tyčinek má 1 - 8ks. Plodem jsou fík, na samičích rostlinách jsou jedlé a na samčích bývají nejedlé (tzv. kaprifíky). Mezi nejznámější druhy patří F. elastica, F. benjamina a F. carica.
Má rád hodně světla, není však vhodné umístění na přímém slunci. Může se použít i pro hydroponii. 1x týdně listy rosíme, protože mají rádi vlhké, ale čisté prostředí. Na zimu umístíme do teploty 16 - 20°C. V létě hnojíme jednou za 14 dní. Zálivka postačí mírná. Na přelití rostlina reaguje opadáváním listů. Přesazujeme do směsi z 2 dílů listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl kompostu. Substrát by měl být dobře propustný.
Na jaře a začátkem léta množíme bandážováním stonku rostliny nebo řízky (nejlépe v lednu a únoru). Řízky po odříznutí vložíme do vlažné vody na 2hod (pro zastavení ronění mléka). Před zasazením velkolisté druhy sbalíme do ruličky kolem větvičky a zajistíme gumičkou. Vlastní řeznou ránu namočíme do gelového stimulátoru (práškový by se na vlhký konec příliš nalepil a hrozilo by spálení). Můžeme je množit také semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: