karta rostliny zobrazena tento rok 11x
poslední revize 26.08.2024
Tropické stromy : Magnoliopsida / Rosales / Moraceae / Ficus
Roste v Indii, Bangladéši, Nepálu, Pakistánu, Srí Lance, Malajsii, Číně a Indočíně v podobě stálezeleného keře nebo stromu a jinde byl zavlečen. Dorůstá výšky (6 -) 8 - 15 (i 30)m při obvodu kmene 2 - 3m. Větve jsou rozkladité, světlešedé až šedě hnědé, v mládí řídce ochlupené. Palisty jsou drobné, vejčité až 3úhlé, zašpičatělé, žlutě hnědé a dlouhé 0,8 - 1,2cm. Listy jsou 3úhle vejčité až okrouhle vejčité, kožovité, tmavě zelené, zašpičatělé až ocasovité (špička dlouhá 2 - 6 (i 9)cm), dlouhé (4,5 -) 9 - 18 (i 25)cm, široké (4 -) 8 - 14 (i 16)cm, báze široce klínovitá až téměř srdčitá, na spodní straně zelené, žilnatinu tvoří 6 - 9 párů žilek a řapíky jsou min. dlouhé jako čepel. Plody jsou párovité, červené, kulovité až zploštělé, dlouhé 0,8 - 1,5cm a široké 1 - 1,25cm. Pod tímto stromem údajně Budha dosáhl osvícení.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 11 - 12
Synonyma: F. caudata, F. peepul, F. religiosa var. cordata, F. religiosa var. rhynchophylla, F. rhynchophylla, F. superstitiosa, Urostigma affine, Urostigma religiosa, Urostigma religiosum
Roste v tropech a subtropech celého světa v podobě jednodomého stromu, keře, liány i epifytu. Dokáže vytvořit vzdušné kořeny. Lýko roní mléčnou tekutinu - latex. Palisty bývají opadavé. Listy jsou střídavé (i vstřícné nebo téměř přeslenité), celokrajné nebo laločnaté, vzácně i dlanité. Kvete ve vysokém věku drobnými jednopohlavnými květy, samčí kalich je 2 - 6tilaločný, samičí 0 - 6tilaločný, semeníky jsou volné, tyčinek má 1 - 8ks. Plodem jsou fík, na samičích rostlinách jsou jedlé a na samčích bývají nejedlé (tzv. kaprifíky). Mezi nejznámější druhy patří F. elastica, F. benjamina a F. carica.
Má rád hodně světla, není však vhodné umístění na přímém slunci. Může se použít i pro hydroponii. 1x týdně listy rosíme, protože mají rádi vlhké, ale čisté prostředí. Na zimu umístíme do teploty 16 - 20°C. V létě hnojíme jednou za 14 dní. Zálivka postačí mírná. Na přelití rostlina reaguje opadáváním listů. Přesazujeme do směsi z 2 dílů listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl kompostu. Substrát by měl být dobře propustný.
Na jaře a začátkem léta množíme bandážováním stonku rostliny nebo řízky (nejlépe v lednu a únoru). Řízky po odříznutí vložíme do vlažné vody na 2hod (pro zastavení ronění mléka). Před zasazením velkolisté druhy sbalíme do ruličky kolem větvičky a zajistíme gumičkou. Vlastní řeznou ránu namočíme do gelového stimulátoru (práškový by se na vlhký konec příliš nalepil a hrozilo by spálení). Můžeme je množit také semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Vybírám do ložnice kyslíko-tvornou rostlinu v noci. Zaujal mně fíkovník, pro jeho možnou výšku cca 1,5m a tchynin jazyk. Jsou to vhodné rostliny a také dost výkonné pro dva spáče v cca 22m3? Obě budou instalovány. Nebo jsou i lepší? Mám detektor CO2 a večer ukazuje něco pod 330 a ráno při jednom spáči těsně nad 800. Pro dva už by to bylo podstatně horší - přes 1200. Děkuji za odpověď.
Dostala jsem sazenku fíkovníku.Zatím ji mám druhým rokem ve větší nádobě-rostlina má výšku cca 70 cm.Je nasazen jeden plod.Bydlím na Českokrumlovsku-nadmořská výška cca 571 m.Mohl by se stromek pěstovat ve venkovním prostředí, nebo jen v nádobě?Sazenku jsem dostala z Prahy,kde je matečná rostlina vysazená na zahrádce blízko zdi stavby.Mám velikou zahradu s velkým množstvím různých rostlin - ráda bych měla venku i fíkovník.Je mi již 77 let a tak mám radost z každé rostliny a stromku,které vypěstuji. Děkuji za radu. Vokáčová