zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 742x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Rosales / Moraceae / Ficus

Ficus benjamina (Smokvoň plačící)

Roste v jihovýchodní Asii v podobě stromu s širokou korunou a rozšířil se i jinde. Je velice oblíbený pro jeho krémovou skvrnitost listů objevující se u některých kultivarů. Tento druh se příležitostně stává stromovým škrtičem, vyklíčí v koruně některého stromu, spouští dolů vzdušné kořeny a propojuje je v těsnou armaturu kolem kmene. Zaškrcuje hostitelskému stromu životně důležitý vzestupný cévní systém, vedoucí lýkem a také mu konkuruje v korunovém prostoru. Hostitel ztrácí životnost, a posléze hyne, zatímco škrtič dále mohutní a plně zaujímá jeho místo. Takové usmrcení hostitele v boji o prostor v porostu tropického pralesa může trvat desítky let. Životní forma škrtičů se vyskytuje také v tropech amerických, kde jejich životní strategii studovali odborníci botanické zahrady v Liberci. Dorůstá výšky 8 - 15m a mnohem větší šířky. Větve jsou převislé. Borka je hladká, v mládí šedozelená. Palisty jsou párovité, kopinaté, špičaté a dlouhé 0,8 - 1 (i 1,2)cm. Listy jsou mírně kožovité, tuhé, podlouhlé, eliptické až vejčitě kopinaté, špičaté, tmavě zelené, lesklé, dlouhé (3 -) 5 - 10 (i 13)cm, široké 2 - 6cm, báze tupá až zaoblená, spodní strana bledší, okraj mírně zvlněný a řapíky jsou dlouhé 1 - 2 (i 2,5)cm. Plody bývají přisedlé, eliptické, obvejčité nebo vejčité (i kulovité), samostatné nebo párovité a v průměru mají (0,8 -) 1,2 - 2,5cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyžaduje rozptýlené světlo až polostín, teplotu 20 - 25°C (na zimu 18°C). Díky svému původu z tropického pralesa má rád vyšší vlhkost. Roste jej vodou o pokojové teplotě. Neumísťujte jej nad radiátor atp. Používejte mírně kyselý substrát pro pokojové rostliny. Zalévejte odstátou měkkou vodou. Hnojí se 1x za 14 dní. Nesnáší průvan a časté přemisťování. Přesazuje se až když kořeny vyplní květináč, u starších rostlin stačí vyměnit vrchní substrát. Lze pěstovat i hydroponicky.

Množí se řízky vloženými do vody anebo hřížením.

FicusBenjamina.jpg
768 x 1024 px
286.94 kB FicusBenjamina2.jpg
634 x 845 px
139.19 kB FicusBenjamina3.jpg
1024 x 768 px
97.11 kB FicusBenjamina4.jpg
634 x 845 px
216.31 kB FicusBenjaminaNatasha.jpg
615 x 716 px
95.53 kB FicusBenjaminaNatasha2.jpg
1024 x 768 px
122.94 kB FicusBenjaminaVariegata.jpg
495 x 812 px
78.12 kB FicusBenjaminaVariegata2.jpg
734 x 740 px
168.61 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 10 - 12

Synonyma: F. benjamina f. warringiana, F. benjamina subsp. comosa, F. benjamina var. benjamina, F. benjamina var. bracteata, F. benjamina var. comosa, F. benjamina var. haematocarpa, F. benjamina var. nuda, F. comosa, F. cuspidato-caudata, F. cuspidatocaudata, F. dictyophylla, F. haematocarpa, F. lucida, F. neglecta, F. nepalensis, F. nitida, F. notobor, F. nuda, F. papyrifera, F. parvifolia, F. pendula, F. pyrifolia, F. reclinata, F. retusa f. nitida, F. retusa var. nitida, F. striata, F. umbrina, F. xavieri, Urostigma benjaminum, Urostigma benjaminum var. nudum, Urostigma haematocarpum, Urostigma neglectum, Urostigma nitidum, Urostigma nudum

Popis rodu Ficus

Roste v tropech a subtropech celého světa v podobě jednodomého stromu, keře, liány i epifytu. Dokáže vytvořit vzdušné kořeny. Lýko roní mléčnou tekutinu - latex. Palisty bývají opadavé. Listy jsou střídavé (i vstřícné nebo téměř přeslenité), celokrajné nebo laločnaté, vzácně i dlanité. Kvete ve vysokém věku drobnými jednopohlavnými květy, samčí kalich je 2 - 6tilaločný, samičí 0 - 6tilaločný, semeníky jsou volné, tyčinek má 1 - 8ks. Plodem jsou fík, na samičích rostlinách jsou jedlé a na samčích bývají nejedlé (tzv. kaprifíky). Mezi nejznámější druhy patří F. elastica, F. benjamina a F. carica.

Má rád hodně světla, není však vhodné umístění na přímém slunci. Může se použít i pro hydroponii. 1x týdně listy rosíme, protože mají rádi vlhké, ale čisté prostředí. Na zimu umístíme do teploty 16 - 20°C. V létě hnojíme jednou za 14 dní. Zálivka postačí mírná. Na přelití rostlina reaguje opadáváním listů. Přesazujeme do směsi z 2 dílů listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl kompostu. Substrát by měl být dobře propustný.

Na jaře a začátkem léta množíme bandážováním stonku rostliny nebo řízky (nejlépe v lednu a únoru). Řízky po odříznutí vložíme do vlažné vody na 2hod (pro zastavení ronění mléka). Před zasazením velkolisté druhy sbalíme do ruličky kolem větvičky a zajistíme gumičkou. Vlastní řeznou ránu namočíme do gelového stimulátoru (práškový by se na vlhký konec příliš nalepil a hrozilo by spálení). Můžeme je množit také semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek