karta rostliny zobrazena tento rok 921x
Sukulenty : Magnoliopsida / Malpighiales / Euphorbiaceae / Euphorbia
Roste od východních oblastí jižní Afriky až po Indonésii v podobě keře nebo stromu. Dorůstá výšky 2 - 6 (i 12). Borka je hnědá. Je tvořen dvěma části stonků, první jsou ztlustlé, bez listů, tloušťky 1 - 1,5cm a druhé, které vyrůstají prvních, jsou tenké s tloušťkou 0,7 – 1,5cm a v mládí jsou olistěné. Listy jsou střídavé, přisedlé, úzce podlouhlé až čárkovité, tuhé, dlouhé 0,7 - 1,5 (i 3)cm a široké 0,7 - 1,5mm. Plody jsou kulaté, 3laločné, dlouhé i široké 8mm a obsahují vejčitá kulovitá semena délky i šířky 4mm.
Minimální teplota zimování je 15°C při nízké zálivce.
Množí se řízky.
klimatická USDA zóna: 10 - 12
Synonyma: Arthrothamnus bergii, Arthrothamnus ecklonii, Arthrothamnus tirucalli, E. geayi, E. laro, E. media, E. media var. bagshawei, E. media var. bashawei, E. rhipsaloides, E. scoparia, E. suareziana, E. tirucalli var. rhipsaloides, E. viminalis, Tirucalia indica, Tirucalia tirucalli
Pryšce jsou jedním z nejrozsáhlejších rodů. Jejich forma růstu je velmi variabilní. Některé druhy se podobají kaktusům, jiné obyčejným bylinám, jiné jsou sukulentní anebo tvar jemu podobný nenajdete nikde jinde. Rostou po celém světě. Sukulentní, které jsou předmětem sbírek, pocházejí především z Afriky, Jižní Ameriky a Madagaskaru. Květenstvím je cyathia. Všechny druhy jsou jedovaté! Existuje vnitrodruhový taxon:
Obvykle jim vyhovuje vápenitá dobře propustná půda.
Množí se semeny, dělením nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Zahrnuje asi 300 rodů a na 7500 druhů. Centra druhové diversity jsou v jihovýchodní Asii a tropické Americe. Taxonomie této čeledi je velmi složitá. Podrobnější informace v angličtině můžete zjistit na http://en.wikipedia.org/wiki/Taxonomy_of_the_Euphorbiaceae . Pryšce jsou typické tím, že roní jedovaté bílé mléko zvané latex.
Rostliny mohou být jedno- i dvoudomé. Většina z nich jsou byliny (včetně sukulentů), ale některé, zejména tropické, jsou stromy nebo keře. Listy mohou být střídavé, protistojné (málokdy) a i s palisty (degradované na vlásečnice nebo ostny). Většinou jsou jednoduché. V případě složených pak mají vždy dlanitý tvar, nikdy zpeřený. Květy tvoří složitá květenství - větve vytvářejí lichookolík, listeny přeslen. Plodem je pak tobolka, občas bobule.
Zdroje:
literatura:
Zakoupila jsem tuto rostlinu v kvetinářství, byla zasazena v rašelině,dost přemokřené.Odjela jsem na hory a nyní zjišťuji,že část rostliny je zaschlá,některé horní články zasychají také. Rostlinu jsem z rašeliny vyndala nechala ji oschnout a nyní prosím o radu jak dál. Namíchám jí pudu pro sukulenty,ale nemám o této roslině žádné informace o pěstování.Jak dalece je jedovatá (jen jako ostatní pryžcě?) Děkuji za dodání informací.
Zdravím a mám dotaz.také jsem na netu četla,že tato rostlina euphorbia tirucalli se podílí na vzniku nádorového vzniku u dětí.Mám malého vnoučka, není tato rostlina jedovatá, je to ještě malá rostlinka ale člověk nikdy neví.Prosím poraďte mi zda ji mám nadále mít v bytě,bez toho abych měls nějaké obavy o zdraví svých vnoučků,Děkuji s po zdravem p.Šramková Most
Dobrý den, dnes jsem si koupila tuto zajímavou rostlinu, protože se mi líbila,je taková netradiční a nic jsem o ní nevěděla. Až ted jsem si našla nějaké informace a mám stejný dotaz jako pani Jitka Černá. Mám dvě malé děti tak aby to nebylo pro ně nebezpečné. Děkuji moc za odpověd. S pozdravem Marta
Dobrý den. Mám Euphorbii Tirucalli. A nyní jsem se dozvěděla, že v tropické Africe vystupuje jako možný kofaktor při vzniku nádorového onemocnění dětského věku. Celosvětově rozšířený virus Epsteina-Barrové způsobuje v mírném klimatickém pásmu infekční mononukleosu, v subtropické jihovýchodní Asii karcinom hltanu a konečně v tropické Africe se podílí na vzniku nádorového postižení čelisti v dětském věku, které se nazývá Burkittův lymfom. Není pěstování této rostliny jako pokojová rostliny nějak nebezpečné? Za odpověď předem děkuji.