karta rostliny zobrazena tento rok 188x
Sukulenty : Magnoliopsida / Malpighiales / Euphorbiaceae / Euphorbia
Pochází ze Súdánu. Dorůstá výšky až 10m. Patří tak k nejvyšším pryšcům vůbec. Vzpřímené stonky mají 4 žebra pokrytými trny. V žebrech jsou jakoby vytlačené úhlopříčné kanálky. Je zbarven trávovou zelenou. Na koncích stonků na hranách vykvétají 2cm žluté kvítky.
Synonyma: E. calycina, E. confertiflora, E. murielii, E. reinhardtii
Pryšce jsou jedním z nejrozsáhlejších rodů. Jejich forma růstu je velmi variabilní. Některé druhy se podobají kaktusům, jiné obyčejným bylinám, jiné jsou sukulentní anebo tvar jemu podobný nenajdete nikde jinde. Rostou po celém světě. Sukulentní, které jsou předmětem sbírek, pocházejí především z Afriky, Jižní Ameriky a Madagaskaru. Květenstvím je cyathia. Všechny druhy jsou jedovaté! Existuje vnitrodruhový taxon:
Obvykle jim vyhovuje vápenitá dobře propustná půda.
Množí se semeny, dělením nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Zahrnuje asi 300 rodů a na 7500 druhů. Centra druhové diversity jsou v jihovýchodní Asii a tropické Americe. Taxonomie této čeledi je velmi složitá. Podrobnější informace v angličtině můžete zjistit na http://en.wikipedia.org/wiki/Taxonomy_of_the_Euphorbiaceae . Pryšce jsou typické tím, že roní jedovaté bílé mléko zvané latex.
Rostliny mohou být jedno- i dvoudomé. Většina z nich jsou byliny (včetně sukulentů), ale některé, zejména tropické, jsou stromy nebo keře. Listy mohou být střídavé, protistojné (málokdy) a i s palisty (degradované na vlásečnice nebo ostny). Většinou jsou jednoduché. V případě složených pak mají vždy dlanitý tvar, nikdy zpeřený. Květy tvoří složitá květenství - větve vytvářejí lichookolík, listeny přeslen. Plodem je pak tobolka, občas bobule.
Zdroje:
literatura: