karta rostliny zobrazena tento rok 208x
Sukulenty : Magnoliopsida / Malpighiales / Euphorbiaceae / Euphorbia
Pochází ze Srí Lanky a Indie. Roste v podobě hustého keře. 3 - 4 žebernaté stonky jsou široké 3 - 5cm. Středem se táhne bílý pás zvýrazňující linie stonků. Existuje vnitrodruhový taxon:
Je nenáročny na pěstování. Postačí nízká nárazová zálivka a plné slunce. V zimě snížit teplotu k 10°C a zalévat pouze minimálně.
Množí se řízkováním.
Synonyma: E. lactea
Pryšce jsou jedním z nejrozsáhlejších rodů. Jejich forma růstu je velmi variabilní. Některé druhy se podobají kaktusům, jiné obyčejným bylinám, jiné jsou sukulentní anebo tvar jemu podobný nenajdete nikde jinde. Rostou po celém světě. Sukulentní, které jsou předmětem sbírek, pocházejí především z Afriky, Jižní Ameriky a Madagaskaru. Květenstvím je cyathia. Všechny druhy jsou jedovaté! Existuje vnitrodruhový taxon:
Obvykle jim vyhovuje vápenitá dobře propustná půda.
Množí se semeny, dělením nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Zahrnuje asi 300 rodů a na 7500 druhů. Centra druhové diversity jsou v jihovýchodní Asii a tropické Americe. Taxonomie této čeledi je velmi složitá. Podrobnější informace v angličtině můžete zjistit na http://en.wikipedia.org/wiki/Taxonomy_of_the_Euphorbiaceae . Pryšce jsou typické tím, že roní jedovaté bílé mléko zvané latex.
Rostliny mohou být jedno- i dvoudomé. Většina z nich jsou byliny (včetně sukulentů), ale některé, zejména tropické, jsou stromy nebo keře. Listy mohou být střídavé, protistojné (málokdy) a i s palisty (degradované na vlásečnice nebo ostny). Většinou jsou jednoduché. V případě složených pak mají vždy dlanitý tvar, nikdy zpeřený. Květy tvoří složitá květenství - větve vytvářejí lichookolík, listeny přeslen. Plodem je pak tobolka, občas bobule.
Zdroje:
literatura:
Dobrý den, potřebovali by jsme radu. Ještě minulý týden byla Euphorbia lactea vpořádku, ale před dvěma dny jsme si všimli, že stonek je úplně měkký, květ je krásný ale odpadl od stonku, prosím o radu jestli se květ dá nějak zachránit, zasadit nebo něco podobného. Děkuji za odpověď s pozdravem Cvanová
Dobrý den. Jestli skutečně uhnívá, tak bych vršek odříznul. Asi z rány začne vytékat jedovaté mléko, které můžete čistou houbičkou s čistou vodou otřít. Až zaschne, jizvu posypte rozdrceným dřevěným uhlím kvůli dezinfekci. Rostlina pak ránu zatáhne a nejspíše se rozdělí na 2 či více části. Teď v zimě zalévejte pouze minimálně. Možná by nebylo na škodu, kdyby jste ji při té příležitosti i přesadila.
Dobrý den. Pěstování Euphorbie je zcela jednoduché, stejně jako většiny sukulentů. Má ráda slunečnou polohu, takže pokud ji pěstujete v bytě, dejte ji okno situované na jih, na přímé slunce. Zalévejte ji vždy po vyschnutí substrátu, tj. při velmi teplém počasí jednou týdně max. Je to sukulentní rostlina, která nesnáší přemokření, takže rozhodně nekropit! V zimě ji přeneste do chladné místnosti okolo 18°C a zálivku výrazně omezte. Také rostinu můžete letnit, umístnění na místě s mírným slunečním zářením, ne na úpal, mohla by se od slunce popálit, obzvlástě na jaře, kdy je sluneční záření silné a rostlina není po zimě tak odolná. http://www.krasa-netresku.cz - galerie sukulentních rostlin