karta rostliny zobrazena tento rok 6x
poslední revize 19.01.2022
Keře : Rosopsida / Celastrales / Celastraceae / Euonymus
Roste v jižní Evropě, Kavkaze a Malé Asii v podobě opadavého vzpřímeného nebo vystoupavého keře. Dorůstá výšky (0,5 -) 1 - 3 (i 5)m. Starší větve mají hnědou barvu, červenohnědý bradavičnatý povrch, nevytvářejí korkové lišty a pupeny jsou dlouhé 3 - 4mm. Listy jsou vstřícné, eliptické až úzce obvejčité, zašpičatělé, vroubkovaně pilovité, tmavězelené, dlouhé 2 - 6 (i 8)cm, báze klínovitá, spodní strana je světlejší, na žilkách ochlupená, žilnatinu tvoří 5 - 8 párů žilek, řapíky jsou žlábkovité, dlouhé 0,5 - 1cm a na podzim se barví do růžové až červené. Květenstvím je (1 -) 3 - 7mikvětý vidlan průměru 6mm, má 2 - 4cm stopku, vlastní květy jsou 4četné, nahnědlé, narůžovělé až tmavěčervené, aromatické, vlastní květy jsou 4četné, průměru 6mm, mají 0,5 - 3cm stopku a korunní lístky jsou hnědooranžové s červenými tečkami. Plodem je hluboce 4laločná žlutohnědá až červenohnědá tobolka šířky 6mm a obsahuje vejčité tmavěhnědé až černé jedovaté semeno s červeným nebo oranžovým míškem.
Vyhovují mu světlé lesy, doubravy, křoviny, stráně na plném slunci, atp. ve vápenité až neutrální půdě, na plném slunci, ale snáší i stín.
Množí se odkopky a semeny.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 6
Synonyma: E. europaeus var. leprosus, E. integerrimus, E. oligospermus, E. panonicus, E. pauciflorus, E. pauciflorus subsp. oligospermus, E. pauciflorus var. chinensis, E. verrucosa, E. verrucosus f. angustifolius, E. verrucosus f. cordatus, E. verrucosus f. laevifolia, E. verrucosus f. parvifolius, E. verrucosus var. angustifolius, E. verrucosus var. chinensis, E. verrucosus var. pauciflorus, E. verrucosus var. tchefouensis, E. voitii
Rodové jméno pochází z řeckých slov eus = dobré a onoma = jméno. Roste v Asii, Evropě, Austrálii, Severní Americe a Madagaskaru v podobě opadavého, méně častěji stálezeleného keře, stromu nebo plazivé dřeviny. Větve jsou 4hranné, občas korkovité. Listy jsou vstřícné (i střídavé nebo v přeslenech) a řapíkaté. Květenství je nenápadné, vlastní květy jsou drobné, 4 - 5tičetné, oboupohlavné, kališní lístky jsou malé, korunní lístky jsou světležluté až tmavě růžovofialové. Plodem je (1 - ) 4 - 5tipouzdrá kulovitá a svrasklá křídlatá nebo laločnatá tobolka a obsahuje semena opatřená míškem. Jsou oblíbenou potravou pro ptáky, avšak pro lidi jsou všechny části brslenů jedovaté! Nejobvyklejším druhem je E. europaeus a E. fortunei. Existují vnitrodruhové taxony:
Množí se semeny, hřížením nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: