karta rostliny zobrazena tento rok 3x
Keře : Rosopsida / Celastrales / Celastraceae / Euonymus
Roste v Bangladéši, Indii, Myanmaru a Thajsku v podobě stálezeleného (i popínavého) keře. Dorůstá výšky 2 - 4m. Listy jsou vejčité až eliptické, špičaté (i ocasovité), mohou být vroubkované, dlouhé 6 - 12cm, široké 2 - 3cm, báze prakticky zakulacená nebo klínovitá, žilnatinu tvoří 5 - 7 párů žilek a řapíky jsou dlouhé do 1cm. Květenství je několikakvěté, má 2 - 3cm stopku, vlastní květy jsou 4četné, kališní lístky jsou malé, 1/2kulaté, korunní lístky jsou kulaté, růžové až žlutozelené a průměru 6mm. Plodem je kulovitá světle růžovofialová, později hnědá nebo žlutá tobolka délky 5 - 6mm a obsahuje semena s oranžovým míškem.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Rodové jméno pochází z řeckých slov eus = dobré a onoma = jméno. Roste v Asii, Evropě, Austrálii, Severní Americe a Madagaskaru v podobě opadavého, méně častěji stálezeleného keře, stromu nebo plazivé dřeviny. Větve jsou 4hranné, občas korkovité. Listy jsou vstřícné (i střídavé nebo v přeslenech) a řapíkaté. Květenství je nenápadné, vlastní květy jsou drobné, 4 - 5tičetné, oboupohlavné, kališní lístky jsou malé, korunní lístky jsou světležluté až tmavě růžovofialové. Plodem je (1 - ) 4 - 5tipouzdrá kulovitá a svrasklá křídlatá nebo laločnatá tobolka a obsahuje semena opatřená míškem. Jsou oblíbenou potravou pro ptáky, avšak pro lidi jsou všechny části brslenů jedovaté! Nejobvyklejším druhem je E. europaeus a E. fortunei. Existují vnitrodruhové taxony:
Množí se semeny, hřížením nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: