karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 02.01.2022
Keře : Rosopsida / Celastrales / Celastraceae / Euonymus
Roste od západního středozemí přes Kavkaz a Turkestán do Číny v podobě opadavého, poléhavého až plazivého nebo i vystoupavého od báze větveného keře. Dorůstá výšky (0,3 -) 0,5 - 1 (i 2)m. Větve jsou v mládí hranaté a metlovité, zpravidla znovu kořenující. Listy jsou střídavé nebo v 3četných přeslenech, čárkovité, řídce pilovité, tupé nebo špičaté, podvinuté, tmavězelené, na podzim červené, dlouhé (1 -) 1,5 - 6 (i 7)cm, široké (3 -) 0,5 - 0,9 (i 2)cm, klínovité až prakticky zakulacené a řapíky jsou dlouhé 5mm. Květenství je 1 - 3 (i 4)četné, vlastní květy jsou zelenobílé, nahnědlé nebo hnědorůžovofialové, 3 - 4četné, široké 6mm, kališní lístky jsou drobné, korunní lístky jsou prakticky kulaté, 3hranné, červenohnědé, později černé a dlouhé 5mm. Plodem je růžová až červená tobolka obsahující hnědé semeno s červeným nebo oranžovým míškem. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovuje mu mírné sušší prostředí na plném slunci s vápencovým dobře propustným základem.
Množí se semeny nebo řízky.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 9 - 10
Synonyma: Cneorum tricoccon, E. caucasicus, E. koopmannii, E. linifolius, E. nanus var. turkestanicus, E. rosmarinifolius
Rodové jméno pochází z řeckých slov eus = dobré a onoma = jméno. Roste v Asii, Evropě, Austrálii, Severní Americe a Madagaskaru v podobě opadavého, méně častěji stálezeleného keře, stromu nebo plazivé dřeviny. Větve jsou 4hranné, občas korkovité. Listy jsou vstřícné (i střídavé nebo v přeslenech) a řapíkaté. Květenství je nenápadné, vlastní květy jsou drobné, 4 - 5tičetné, oboupohlavné, kališní lístky jsou malé, korunní lístky jsou světležluté až tmavě růžovofialové. Plodem je (1 - ) 4 - 5tipouzdrá kulovitá a svrasklá křídlatá nebo laločnatá tobolka a obsahuje semena opatřená míškem. Jsou oblíbenou potravou pro ptáky, avšak pro lidi jsou všechny části brslenů jedovaté! Nejobvyklejším druhem je E. europaeus a E. fortunei. Existují vnitrodruhové taxony:
Množí se semeny, hřížením nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: