zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 109x

Keře : Rosopsida / Celastrales / Celastraceae / Euonymus

Euonymus nitidus (Brslen lesklý)

Roste v Číně, Bangladéši, Kambodži, Japonsku a Vietnamu v podobě stálezeleného keře nebo stromu. Dorůstá výšky 2 - 10cm. Větve jsou šedočerné nebo šedohnědé, v mládí nazelenalé nebo žlutozelené a pruhované. Listy jsou eliptické, špičaté, mohou být vroubkované, dlouhé 6,5 - 15cm, široké 3 - 6cm, báze klínovitá nebo zašpičatělá, žilnatinu tvoří 7 - 9 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1,2cm. Květenství je větvené, bohatě květnaté, má 1,5 - 3,5cm stopku, vlastní květy jsou 4četné, mají 0,4 - 1cm stopku, kališní lístky zelenobílé, kulaté až obvejčité a průměru 5 - 6mm. Plodem ne narůžovělá nebo načervenalá, později hnědá, žlutohnědá nebo hnědočervená tobolka průměru 1,2 - 1,6cm a obsahuje vejčitá tmavěhnědá semena s oranžovým míškem.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: E. chengiae, E. chibai, E. chinensis, E. chinensis var. nitidus, E. esquirolii, E. flavesceus, E. lindleyi, E. merrilli var. longipetiolatus, E. merrillii, E. merrillii var. longipetiolatus, E. nantoensis, E. oblongifolius, E. punctatus, E. uniflorus

Popis rodu Euonymus

cenikceny již od 123,20 Kč s DPH

Rodové jméno pochází z řeckých slov eus = dobré a onoma = jméno. Roste v Asii, Evropě, Austrálii, Severní Americe a Madagaskaru v podobě opadavého, méně častěji stálezeleného keře, stromu nebo plazivé dřeviny. Větve jsou 4hranné, občas korkovité. Listy jsou vstřícné (i střídavé nebo v přeslenech) a řapíkaté. Květenství je nenápadné, vlastní květy jsou drobné, 4 - 5tičetné, oboupohlavné, kališní lístky jsou malé, korunní lístky jsou světležluté až tmavě růžovofialové. Plodem je (1 - ) 4 - 5tipouzdrá kulovitá a svrasklá křídlatá nebo laločnatá tobolka a obsahuje semena opatřená míškem. Jsou oblíbenou potravou pro ptáky, avšak pro lidi jsou všechny části brslenů jedovaté! Nejobvyklejším druhem je E. europaeus a E. fortunei. Existují vnitrodruhové taxony:

Množí se semeny, hřížením nebo řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek