karta rostliny zobrazena tento rok 12x
poslední revize 18.01.2022
Keře : Rosopsida / Celastrales / Celastraceae / Euonymus
Roste lesích a křovinách jižní a jihovýchodní Evropy, Turecka, Kavkazu a Íránu v podobě opadavého keře. Dorůstá výšky 2 - 5 (i 6)m a šířky až 8m. Borka je šedá, hladká, max. mírně korkovitá a na vrcholcích má 0,5 - 1,5cm dlouhé podlouhlé pupeny. Větve jsou v mládí sivozelené s nahnědlými bradavičkami. Listy jsou vstřícné, eliptické až obvejčité, špičaté, drobně vroubkovaně pilovité, tmavězelené, (na podzim žlutozelené, okraj narůžovělý), lesklé, dlouhé (4 -) 6 - 12 (i 21)cm, široké (1,5 -) 4 - 7 (i 8)cm, báze klínovitá (i zakulacená), spodní strana světlezelená, řapíky na horní straně žlábkovité a dlouhé 0,5 - 2cm. Květenstvím je 7 - 15 (i 21)tičetný vidlan, vlastní květy jsou žlutozelené až zelenobílé, vně mírně načervenalé, široké 1cm, zpravidla 5tičetné, mají 4 - 6cm stopku, kalich je 4 - 5tičetný, laloky jsou obvejčité až prakticky kulaté, dlouhé 1 - 2mm, široké 1 - 1,5mm, korunní lístky jsou podlouhlé, zakulacené, dlouhé 2,5 - 3,5mm a široké 2 - 3mm. Plodem je růžovočervená křídlatá lesklá tobolka délky 0,7 - 1cm a šířky (1,5 -) 2 (i 3)cm s bílým semenem délky 7mm a oranžovým míškem. Je jedovatý.
Vyhovuje mu lehčí vlhká půda bohatá na živiny a vyšší vzdušná vlhkost a dobře snáší stín. U nás je mrazuvzdorný.
Množí se semeny.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 5
Synonyma: E. armasica, E. europaeus var. latifolius, E. ketzkhovelii, E. latifolius f. sempervirens, E. latifolius var. eximius, E. latifolius var. grandifolius, E. latifolius var. parvifolius, E. leiophloeus, E. leiophloeus var. armasicus, E. leiophloeus var. sempervirens, E. sempervirens, Kalonymus leiophloea
Rodové jméno pochází z řeckých slov eus = dobré a onoma = jméno. Roste v Asii, Evropě, Austrálii, Severní Americe a Madagaskaru v podobě opadavého, méně častěji stálezeleného keře, stromu nebo plazivé dřeviny. Větve jsou 4hranné, občas korkovité. Listy jsou vstřícné (i střídavé nebo v přeslenech) a řapíkaté. Květenství je nenápadné, vlastní květy jsou drobné, 4 - 5tičetné, oboupohlavné, kališní lístky jsou malé, korunní lístky jsou světležluté až tmavě růžovofialové. Plodem je (1 - ) 4 - 5tipouzdrá kulovitá a svrasklá křídlatá nebo laločnatá tobolka a obsahuje semena opatřená míškem. Jsou oblíbenou potravou pro ptáky, avšak pro lidi jsou všechny části brslenů jedovaté! Nejobvyklejším druhem je E. europaeus a E. fortunei. Existují vnitrodruhové taxony:
Množí se semeny, hřížením nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: