karta rostliny zobrazena tento rok 86x
Byliny : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Stachys
Pochází z Turecka, Arménie a Íránu. Patří mezi trvalky. Povrch je šedý nebo stříbřitý a porkytý plstnatými chloupky. Lodyha vyrůstá vzpřímeně až vystoupavě, je často větvená s tendencí křížmostojného růstu, bývá ochlupená a dorůstá výšky 40 - 70 (i 80)cm. Listy jsou tuhé, tmavězelené, oboustranně stříbřitě ochlupené, dlouhé 5 - 10cm (v přízemí 20 - 25cm), na bázi klínovité. Kvete v 10 - 22cm dlouhém lichopřeslonovitém květenství na vrcholu v růžovofialové barvě s květy o délce do 3,5cm a kališní cípy jsou zakončené měkkou osinkou. Plodem je tvrdka. Dobře se rozrůstá do plochy. Existují vnitrodruhové taxony:
Odolný na sucho a přímé slunce. Vyhovuje mu lehká písčitá až kamenitá půda. Dokáže ale růst i v těžších půdách. Nesnáší přemokření.
Množí se semeny nebo dělením trsů.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Eriostomum lanatum, S. lanata, S. lanata var. parvifolia, S. olympica, S. taurica
Najdou se mezi nimi jednoletky i trvalky. Pochází z Evropy, Asie, Afriky, Austrálie a Severní Ameriky. Výška je poměrně velmi variabilní, pohybuje se v rozmezí 0,5 - 3m. Délka listů je 1 - 14cm, mají trojúhelníkový tvar, vyrůstají vstřícně, mají pilový okraj a občas jsou chlupaté. Květenství je růžové až fialové. Plodem je tvrdka.
Vyhovuje ji většinou sušší propustná půda.
Množí se semeny, oddenky nebo dělením trsů.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: