karta rostliny zobrazena tento rok 273x
poslední revize 04.01.2020
Traviny : Liliopsida / Poales / Poaceae / Agropyron
Pochází z oblasti od Kavkazu po střední Asii. Roste jako trvalka. Dorůstá výšky 25 - 50m. Listy jsou dlouhé 4 - 12cm a široké 2 - 3mm. Květenstvím je klas délky 2,5 - 8cm. Plodem je obilka délky 5 - 6mm.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: A. angarense, A. cristatum subsp. desertorum, A. cristatum var. desertorum, A. desertorum var. dasyphyllum, A. desertorum var. pilosiusculum, A. sibiricum var. desertorum, A. sinkiangense, Douglasdeweya wangii, Eremopyrum sibiricum var. desertorum, Triticum desertorum
Pochází z Evropy (hlavně středozemí) a Asie. Introdukována byla i jinam, např. do Severní Ameriky. Patří mezi trvalky a roste v trsech, obvykle s podzemními oddenky. Dorůstá nejčastěji výšky 0,15 - 1,5m. Stonky jsou vzpřímené. Listy jsou ploché nebo svinuté, široké 0,12 - 1cm a na vnější straně listu je při bázi umístěn jazýček. Kvete v kláscích, které tvoří klas (často hřebenitý), klásky jsou zploštělé zpravidla 3 - 8mikvěté. Plodem je obilka.
Vyhovuje mu dobře propustná půda a plno slunce.
Množí se semeny, dělením trsů nebo řízky z oddenků.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:
Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: