karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 15.02.2009
Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Epidendrum
Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste v tropických a subtropických oblastech Ameriky, od Jižní Karolíny po Argentinu, zpravidla jako epifyt. Stonky jsou prutovité, ale mohou mít i mohutnější pahlízy. Velikost květů bývá malá. Asi nejznámějším druhem je E. radicans. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují jim pokojové teploty v rozmezí 20 - 30°C, na noc 10 - 18°C, v zimě asi o 10°C méně. Potřebuje dostatek světla (včetně zimy). V létě se musí přistiňovat před přímým sluncem. Zaléváme po vyschnutí substrátu. Substrát by měl být v ideálním případě složený z rašeliny a drceného uhlí, kůry a polystyrenu. Tedy vzdušný lehký substrát schopný ale nasáknout vodu. Jako jiné orchide potřebuje dešťovou vodu a čerstvý proudící vzduch (ne chladný).
Množí se dělením trsů nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:
Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: