karta rostliny zobrazena tento rok 581x
poslední revize 04.08.2020
Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Hyacinthaceae / Ornithogalum
Patří mezi trvalky. Pochází z JAR. Dorůstá výšky 20 - 30cm. Listy jsou na snědek kratší, široké a seskupené v přízemní růžici. Květenstvím je 25tičetný kuželovitý hrozen, vlastní květy jsou oranžové, žluté (i bílé) zpravidla se zeleným nebo hnědým středem, zelený pruh je nepatrný až zcela chybí. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje dostatek světla, ne přímého slunečního a dobře propustnou vydrenážovanou půdu. Nesmí dojít k přemokření. Na zimu ji vyhovuje teplota 10°C za sucha a není mrazuvzdorný.
Synonyma: Eliokarmos dubius, Myogalum flavescens, O. alticola, O. aureum, O. brownleei, O. citrinum, O. fergusoniae, O. flavescens, O. flavissimum, O. leipoldtii, O. miniatum, O. miniatum var. vandermerwei, O. pillansii, O. vandermerwei, O. vandermerwei var. album
Rodové jméno pochází z řeckých slov ornis = pták a gala = mléko. Roste v jižní Africe, Evropě a západní Asii. Patří mezi trvalky. Pod zemí vytváří bílou vejčitou cibuli s béžovou až světlehnědou slupkou. Listy mají travnatý vzhled, mohou být poléhavé až vzpřímené, čárkovité až řemenovité, mohou být i ochlupené a zpravidla s bílým centrálním pruhem. Kvete na zpravidla hladkém bezlistém stvolu převážně bílými květy z 6ti korunních lístků ve 2 přeslenech, hroznu nebo chocholíku, vlastní květy mohou být jedno i oboupohlavné. Plodem je kulovitá tobolka obsahující černá semena.
Množí se dělením trsů.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 70 rodů a asi 1000 druhů. Centrem diverzity je jižní Afrika, ale hodně rozšířené jsou i ve středozemí. Patří mezi trvalky a byliny. Pod zemí vytvářeji cibulky, vzácně oddenky. Listy mají podélnou žilnatinu, tvar nejčastěji čárkovitý až kopinatý, vyrůstají z cibule a může jich být 1 - noho. Květy obvykle bývají oboupohlavné, ale naleznou se i jednodomé jednopohlavné. Jsou seskupeny v hroznu nebo hlávce. Plodem je tobolka. Množí se semeny nebo častěji dceřinnými cibulkami. Mezi nejznámější zástupce patří: Hyacint, Modřenec, Mořská cibule, Ladoňka a Ladonička.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
V obchodě Vás mystifikovali,radili Vám špatně.Ornithogalum dubium je jihoafrická rostlina a jako taková naše zimy nesnáší.Přes léto na zahradě může být,nejlépe zapuštěný i s květníkem v půdě,na slunci,ale nejpozději v říjnu do bytu,nebo do nevymrzajícího skleníku,přezimovat při teplotě 8-12°C.Než zatáhne,nezapomeňte přihnojit,aby cibule načerpala zásobní látky pro příští kvetení.
Snědek nechte odkvést,po odkvětu přesaďte do trochu většího,opět umělohmotného květináčku.Na dno,na odtokový otvor dejte střep,na něj vrstvičku asi 1-2cm písku(to je právě ta drenáž - slouží k snazšímu odtoku přebytečné vody)a cibulky zasaďte do výživné,ale propustné zeminy.Pro cibuloviny je vhodnější používat zahradní zeminu,nebo vyzrálý kompost,smíchaný s určitým množstvím písku,než prodávaný "substrát",což je v podstaě rašelina.