karta rostliny zobrazena tento rok 13x
poslední revize 18.11.2023
Listnáče : Magnoliopsida / Rosales / Elaeagnaceae / Elaeagnus
Roste od jižní Evropy po Čínu v podobě nižšího opadavého keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3 - 10 (i 12)m a šířky 10m v rozložitém habitu. Borka je červeně hnědá, šupinatě rozpukaná. Povrch starších větví je lehce trnitý (trny mohou dosáhnout délky 3cm), v mládí světle šedivý, později přechází do hnědočervené. Listy jsou střídavé, úzce kopinaté, vrbovité, tmavě zelené, našedlé, v mládí oboustranně ochlupené, dlouhé (2,5 -) 3 - 8 (i 10)cm, široké (0,4 -) 0,5 - 2 (i 4)cm, na spodní straně stříbřitě šupinaté a řapíky jsou dlouhé 5 - 8mm. Kvete oboupohlavnými nebo jednopohlavnými uvnitř žlutými vně stříbřitými zvonkovými aromatickými květy po 1 - 3ks o průměru (0,6 -) 0,8 - 1cm se 4mi korunními lístky v paždí listů, kalich je trubkovitý až zvonkovitý, dlouhý 1cm, cípy květního obalu kopinaté, vejčité nebo 3úhle kopinaté. Plodem je jedlá válcovitá až vejčitá žlutá až žlutě hnědá stříbřitě šupinatá peckovice, délky (0,7 -) 1 - 1,5 (i 2)cm se zakulacenými konci s podlouhlými, válcovitými nebo úzce vejčitými peckami. Plody se používají v léčitelství. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje dostatek přímého slunce a písčité půdy s dostatkem živin a vlhka, ale není to podmínkou. Dokáže odolávat mrazům do -45°C. Nevadí ji ani zasolená půda.
Množí se semeny, které se stratifikují při teplotách 6 - 10°C. Možné je také hřížení.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 7 - 9
Synonyma: E. angustifolia subsp. orientalis, E. angustifolia var. caspica, E. angustifolia var. iliensis, E. angustifolia var. orientalis, E. angustifolia var. spinosa, E. argentea, E. caspica, E. dactyliformis, E. erivanensis, E. hortensis, E. hortensis subsp. continentalis, E. hortensis subsp. littoralis, E. hortensis subsp. moorcroftii, E. hortensis subsp. songorica, E. hortensis var. igda, E. hortensis var. microcarpa, E. hortensis var. orientalis, E. hortensis var. songorica, E. igda, E. iliensis, E. incana, E. inermis, E. litoralis, E. longipes var. hortensis, E. moorcroftii, E. orientalis, E. oxycarpa, E. oxycarpa var. microcarpa, E. songarica var. kozlovskajae, E. songorica, E. spinosa, E. tifliensis, E. tomentosa, E. turcomanica
Roste zejména v Číně, dále v Austrálii, Severní Americe, jihovýchodní Asii a Evropě v podobě stálezeleného nebo opadavého stromu, keře anebo popínavky. Na kořenech mívají hlízky s bakteriemi schopnými vázat vzdušný dusík. Listy jsou střídavé, podlouhlé nebo vejčité, zelené (i žlutě pestré), se stříbřitými nebo nazlátlými šupinami a krátce řapíkaté. Poupata i plody mají na povrchu stříbrné až zlaté šupinkovité chlupy. Kvete oboupohlavnými (i samčími) přisedlými nebo stopkatými samostatnými květy nebo ve svazečcích, kalich je 4cípý, cípy vejčité, češule nálevkovitá, uvnitř žlutá a tyčinky 4. Plodem je kulatý, eliptický nebo vejčitý stříbřitě šupinatý oříšek obalený v češuli a obsahuje podlouhlou pecku. Nejznámějším druhem je E. angustifolia. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji plné slunci až stín, opadavé snáší i velmi chudé suché půdy, stálezelené druhy mají rády středně těžké až písčité půdy. Je mrazuvzdorná a dobře snáší řez.
Opadavé druhy se množí semeny a stálezelené řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Vypěstovat stromovitý tvar hlošiny úzkolisté je možno odstraňováním postranního obrostu, jak píše další tazatel. Je lhostejno, jestli na podzim či na jaře. Hlošiny ale nesnášejí radikální zmlazování nebo razantní průklest. Vzpřímeného vzrůstu lze dosáhnout pouze v mládí rostliny, důsledným vyvazováním ke kolíku, ne ale řezem. Nesnášejí rovněž příliš hluboké kypření půdy kolem kmínku, může to mít za následek naklonění kmenu.
Dobrý den. Mezi chráněné druhy myslím nepatří. Je ale potřeba dodržet obecné podmínky platící pro dřeviny. Jsou uvedeny např. zde: http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/pravo-sebeobrana/kaceni-stromu-bez-povoleni-podminky-a-kdy-naopak-zaplatim-pokutu