karta rostliny zobrazena tento rok 84x
poslední revize 16.02.2024
Subtropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Sophora
Roste na Novém Zélandu v podobě keře nebo stromu s několika hlavními převislými, rozkladitými nebo vystoupavými větvemi. Dorůstá výšky do 25m při průměru kmene do 1m. Větve jsou v mládí žlutě hnědá až oranžové a mohou být ochlupené. Listy na mladých exemplářích jsou řídké, lístky široce obvejčité až kulaté, dlouhé 3 - 5,8mm, široké 2,3 - 5mm, na dospělých exemplářích jsou listy dlouhé až 15cm, tvoří je 30 - 50 lístků, vlastní lístky jsou obvejčité až vejčité (i prakticky kulaté), otupělé až zakulacené, zelené, dlouhé 0,45 - 1,25cm, široké 2,3 - 5,7mm, báze je klínovitá až tupá, spodní strana světlejší a řapíčky jsou dlouhé 0,4 - 1,1mm. Květenství je hroznovité, až 7mikvěté, stopka s vřetenem má délku 1 - 2,5cm, listeny jsou dlouhé 1,8 - 3,4mm, vlastní květy mají stopku délky do 1,6cm, kalich je pohárkovitý, mělce laločnatý, dlouhý 0,5 - 1,1cm, široký 0,7 - 1cm, koruna žlutá, člunek dlouhý 1,8 - 5cm, široký 0,7 - 1,3cm, křídlo je dlouhé 1,8 - 5cm, široké 0,6 - 1,1cm, pavéza je dlouhá 2 - 3,5cm a široká 1,4 - 2,5cm. Plodem je 4křídlý hnědý ochlupený lusk délky 5 - 20cm obsahující podlouhlá, eliptická až prakticky kulatá semena délky 5,5 - 8,5mm a šířky 4 - 5,5mm. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
klimatická USDA zóna: 8
Synonyma: Edwardsia grandiflora var. microphylla, Edwardsia microphylla, S. tetraptera, S. tetraptera var. microphylla
Roste ve východní Asii, Novém Zélandě, Jižní Americe a Evropě v podobě opadavého nebo stálezeleného stromu, keře, polokeře nebo trvalky (i ovíjivé). Listy jsou střídavé, lichozpeřené, občas s palisty a vlastní lístky jsou bohaté. Květenství je vrcholový nebo úžlabní hrozen nebo lata, listeny jsou malé, čárkovité nebo zcela chybí, vlastní květy jsou bílé, žluté nebo růžově fialové, kalich zvonkovitý nebo pohárkovitý, krátce 5tilaločný, koruna má pavézu kulatou, podlouhlou, eliptickou, obvejčitou nebo obkopinatou a křídla mohou být asymetrická. Plodem je dužnatý nebo kožovitý zaškrcovaný občas křídlatý lusk obsahující vejčitá, eliptická až prakticky kulatá černá, tmavě hnědá nebo světle červená semena.
Vyhovuje mu dobře propustná hluboká vápenitá půda bohatá na živiny na plném slunci.
Množí se semeny.
Množí se řízkováním nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: