karta rostliny zobrazena tento rok 84x
Subtropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Echinops
Pochází z oblasti od jižní Evropy po jižní Sibiř. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky (0,5 -) 0,6 - 2 (i 2,2)m. V horní části je tuhá lodyha větvená. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou až 70cm dlouhé, eliptické, peřenosečné nebo peřenoklané, žláznatě ochlupené. Kvete strbouly našedlé barvy průměru (4 -) 4,2 - 6,5 (i 8)cm s červenými středy jednotlivých kvítků a štětinovité listeny jsou srostlé max. na bázi. Plodem je nažka. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu plné slunce, náspy a jiná kamenitá, písčitá nebo jiná propustná místa.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: E. altaicus, E. cirsiifolius, E. erevanensis, E. horridus, E. macedonicus, E. major, E. maximus, E. multiflorus, E. paniculatus, E. rochelianus var. cirsiifolius, E. sphaerocephalus var. koelzii, E. villosus, E. viscosus, Echinopus sphaerocephalus
Roste ve východní Evropě, střední Asii a horách tropické Afriky jako jednoletka, dvouletka anebo trvalka podobná bodláku. Dorůstá většinou výšky přes 1,2m. Lodyhy jsou přímé, tuhé a plstnaté. Listy jsou střídavé, 1 - 2x peřenodílné až peřenosečné s ostnitými úkrojky a zpravidla šedozelené. Květenstvím je kulovitý strboul o průměru do 5cm z úborů s 1 květem, zákrov je víceřadý a vně štětinatě ochlupený. Plodem je nažka. Je vhodná i efektní jako sušená rostlina.
Potřebuje plné slunce nebo polostín a dobře snáší vysoké teploty. Na půdu nemá specifické nároky, ale musí být dobře propustná.
Množí se semeny nebo dělením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: