karta rostliny zobrazena tento rok 51x
Subtropické byliny : Magnoliopsida / Lamiales / Acanthaceae / Rostellularia
Roste v Afganistánu, Pákistánu a Indii jako jednoletka. Stonek je vzpřímený a má 4 - 5tihranné větve. Dorůstá výšky do 45cm. Listy jsou úzce eliptické, vejčité až obvejčité, dlouhé 2 - 4cm, široké 1 - 2cm a řapíky dlouhé 0,8 - 1cm. Květenstvím je vrcholový klas délky 2 - 5cm, listeny jsou úzce kopinaté, dlouhé 6 - 8mm, listence jsou podobné listenům, ale menší, vlastní květy jsou přisedlé, růžově fialové, dlouhé 6 - 7mm, kalich je až k bázi 4laločný, laloky úzce kopinaté, dlouhé 4mm, na okraji bělavé, zašpičatělé s hrotem, koruna má trubku válcovitou, dlouhou 2,5mm, horní pysk má délku trubky, spodní pysk je 3laločný a dlouhý 3,5mm. Plodem je podlouhlá tobolka délky 5mm s hrotem a obsahuje semena délky 1,5mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Ecbolium peploides, Ecbolium quinquangulare, Justicia peploides, Justicia quinqueangularis, Rostellaria peploides, Rostellaria quinqueangularis, Rostellaria quinqueangularis var. peploides, R. peploides
Roste v tropické Africe, Madagaskaru, Arabském poloostrově, subtropické a tropické Asii a Austrálii v podobě byliny nebo polokeře. Větve bývají v mládí 6tihranné nebo se 6ti rýhami. Listy jsou vejčité a mohou být řapíkaté. Květenstvím je hustý vrcholový klas s listenem a 2ma listenci, kalich je 4 - 5tidílný, koruna trubkovitá se 2ma pysky a 2mi tyčinkami. Plodem je eliptická tobolka. Nejznámějším druhem je R. adscendens.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 250 rodů s asi 2500 druhy. Pochází především z tropů. Rostou v podobě bylin nebo keřů, některé jsou epifity. Listy jsou jednoduché, protistojné i křížmostojné (občas s pilovým, laločnatým nebo zvlněným okrajem) bez palistů. Plodem je tobolka. Mezi nejznámější rostliny patří: Krosandra a Thunbergie.
literatura: