zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 32x

poslední revize 07.01.2018

Masožravé : Magnoliopsida / Caryophyllales / Droseraceae / Drosera

Drosera slackii (Rosnatka Slackova)

Rodové jméno bylo vybráno na počest britského pěstitele masožravých rostlin Adriana Slacka. Jedná se o vytrvalou masožravou rostlinu z JAR. V substrátu vytváří silné drátovité kořeny. Starší rostliny mohou vytvářet i krátký stonek. Listová růžice dosahuje průměru do 8m, tvoří ji jazykovité houslově vykrojené listy, které jsou na spodní straně drsně červeně ochlupené. Květní stonek dorůstá výšky do 40cm, každá rostlina vytváří pouze 1 (i 2)ks, je hustě krátce stopkatě žláznatý a zakončený vijanem z růžových květů o průměru do 2,5cm.

Vyhovuje ji vlhká směs rašeliny a písku v poměru 3:1, teplota 15 - 20°C a plné slunce. Přezimuje při teplotě klesající až k 10°C.

Množí se kořenovými nebo listovými řízky, dělením nebo semeny.

DroseraSlackii.jpg
1024 x 768 px
135.05 kB

Popis rodu Drosera

cenikceny již od 30,00 Kč s DPH

Roste zejména v Austrálii jako masožravá trvalka, o zbytek se dělí zbytek světa (kromě Antarktidy) a u nás rostou pouze 3 druhy (D. rotundifolia, D. anglica a D. intermedia). Listy jsou tlusté, mají na povrchu lepivé a žláznaté chlupy, tzv. tentakule, díky kterým lapá hmyz. Existují vnitrodruhové taxony:

Dokáží přežít i v prostředí, kde se denní teploty pohybují od 0 - 40°C. U nás pro obvykle pěstované rosnatky vyhovují teploty kolem 20°C se zimním minimem 5°C. Pro zalévání používejte výhradně měkkou dešťovou vodu bez vápníku, protože substrát by měl mít kyselé pH. Ideální je rosení. Nesmí se hnojit! Jako substrát používáme směs rašeliny a písku. U rosnatek se občas stává hlavně ve starším věku, že najednou z ničeho nic uhynou. Potřebují dostatek světla.

Množí se listovými řízky, dělením nebo semeny, která by se ovšem velikostí dala přirovnat k prachu. Používáme směs rašeliny a písku. Některé druhy se silnými kořeny se dají množit i kořenovými řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek