karta rostliny zobrazena tento rok 115x
Tropické stromy : Liliopsida / Asparagales / Dracaenaceae / Dracaena
Roste na Maskarénách a na Madagaskaru v podobě keře nebo nízkého stromu s úzkým stonkem. Dorůstá výšky do 5m. Větve jsou vzpřímené. Listy jsou tmavězelené, úzce kopinaté až eliptické, dlouhé do 26cm, široké 5cm, zašpičatělé, na spodní stranu vypouklé. Kvete v hroznovitém květenství, vlastní květy jsou na vnější straně nazelenalé, uvnitř bělavé. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyžaduje vlkhý vzduch.
Synonyma: Cordyline reflexa, D. reflexa var. brevifolia, D. reflexa var. cernua, D. reflexa var. typica, Draco reflexa, Lomatophyllum reflexum, Pleomele reflexa
Roste v Africe, ale i v Asii, Střední Americe a na Havajských ostrovech v podobě stálezeleného keře nebo stromu. Rodové jméno pochází z řeckého drakania = dračice. Kmen může být jednoduchý nebo vidličnatě větvený. Listy jsou úzce kopinaté až mečovité, vyrůstají v husté spirále na koncích větví, tuhé, kožovité či měkké A řemenovité. Květenstvím je lata nebo hrozen, vlastní květy jsou oboupohlavné, sladce aromatické, symetrické, nálevkovité nebo úzce zvonkovité, 3četné, semeníky jsou přisedlé, vejčité a 3pouzdré. Plodem je 3pouzdrá tobolka nebo kulovitá bobule a obsahuje kulovitá semena. Nejznámější a nejspíše i největší dracéna je strom rostoucí na Kanárském ostrově Tenerife ve vesnici "Icod De Los Vinos" na severním pobřeží.
Pěstujeme v bytě na slunném místě, ale ne prudkém slunci! Větší rostliny venku, třeba na chráněném místě u východní či severovýchodní zdi (chránit před poledním žárem minimálně od června do srpna). Snese pravidelnou i nárazovou zálivku, jen větší rostliny nechte v zimě vždy vyschnout, zvláště zimujete-li při nižší teplotě. Přihnojovat lze jakýmkoliv hnojivem na podporu růstu, jen na podzim použijte hnojivo na vyzrávání (na květy či plody). Zimuje v bytě při pokojové teplotě, minimum je okolo 12°C (minimální zálivka!), ideální 16 až 18°C při mírné zálivce. Přesazujeme menší každý rok, větší po 2 letech do květináče asi o třetinu většího než původní. Používáme např. substrát: 1 díl zahradnického substrátu, 2 díly země ze zahrádky a 1 díl hrubého písku. Doporučuji namíchanou zeminu propařit (platí obecně u všech „pokojovek“). Pro svůj mohutný vzrůst vhodná do větších interiérů nebo k letnění na přistíněném místě. Protože staré, odrůstající listy žloutnou, je třeba je občas odstranit. To jde nejlépe tak, že list uchopíme u kmene a odlomíme tahem dolů. Pokud to jde těžko, ustříhneme list asi 3 cm od kmene. Asi po 14ti dnech zbytek listu uschne a jde snáze odlomit.
Dračince se množí semeny, vrcholovými nebo stonkovými řízky bez vrcholu, které zakořeňují v malých květináčích (na konci března). Nevýhodou tohoto množení je malý počet takto získaných rostlin. Bohužel není obvyklé, aby tyto druhy v pokojových podmínkách kvetly a mohly se množit semenem. Spodní teplota musí být vysoká (alespoň 22°C).
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Dobrý den, prosím Vás o radu, jak zachránit kytičku řady Dracena s přesným názvem Pleomele Reflexa. Je vysoká necelý metr a měla krásně bohatou korunu z pruhovaných žlutozelených listů nad propleteným kmínkem. Mám ji víc jak rok a letos jí na začátku podzimu začaly ve velkém množství žloutnout a opadávat listy. bojím se, že úplně opadají a kytička mi uhyne. Udělala jsem nějakou chybu při zalévání? Prosím o radu na její záchranu. V případě potřeby mohu zaslat fotografii. Děkuji mnohokrát za odpověď s pozdravem S.
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbičkou o radu. Mám doma rostlinku Dracena. Má seřízlý stonek asi 20 cm vysoký a 5 cm široký, ze kterého jsou vyrašeny 3 výhonky. Hlavní kmínek je ale poněkud měkký a listy na mladých výhonkách ovadlé a zakroucené. Známky po napadení nejsou žádné. Obávám se, že rostlinka byla přelita. Mám šanci jí ještě zachránit? Předem mockrát děkuji.