karta rostliny zobrazena tento rok 104x
Tropické stromy : Liliopsida / Asparagales / Dracaenaceae / Dracaena
Roste na Madagaskaru. Dorůstá výšky (2 -) 3 - 4,5 (i 6)m a po čase se větví. Na stoncích jsou drobné jizvičky po opadaných listech. Listy jsou dlouze kopinaté, špičaté, obloukovité, tmavězelené a na okraji tmavě červené . Spodní postupně odumírají a tím se prodlužují stonky. Existují vnitrodruhové taxony:
Na světlo není nijak náročná. Může růst ve stínu i na slunci. Ideální je ale hodně slunce bez přímého poledního. Substrát udržujte stále vlhký, v zimě se může zálivka snížit. Má ráda i vysokou vzdušnou vlhkost. Teplota ji vystačí pokojová. Rozvětvení docílíte jednoduše tím, že kmínek uříznete. Hnojí se jednou za 14 dní tekutými hnojivy.
Množí se řízkováním. Řízky nechte vytvořit kořínky ve směsi písku a rašeliny. Dokáže je pustit i ve vodě.
klimatická USDA zóna: 10 - 12
Roste v Africe, ale i v Asii, Střední Americe a na Havajských ostrovech v podobě stálezeleného keře nebo stromu. Rodové jméno pochází z řeckého drakania = dračice. Kmen může být jednoduchý nebo vidličnatě větvený. Listy jsou úzce kopinaté až mečovité, vyrůstají v husté spirále na koncích větví, tuhé, kožovité či měkké A řemenovité. Květenstvím je lata nebo hrozen, vlastní květy jsou oboupohlavné, sladce aromatické, symetrické, nálevkovité nebo úzce zvonkovité, 3četné, semeníky jsou přisedlé, vejčité a 3pouzdré. Plodem je 3pouzdrá tobolka nebo kulovitá bobule a obsahuje kulovitá semena. Nejznámější a nejspíše i největší dracéna je strom rostoucí na Kanárském ostrově Tenerife ve vesnici "Icod De Los Vinos" na severním pobřeží.
Pěstujeme v bytě na slunném místě, ale ne prudkém slunci! Větší rostliny venku, třeba na chráněném místě u východní či severovýchodní zdi (chránit před poledním žárem minimálně od června do srpna). Snese pravidelnou i nárazovou zálivku, jen větší rostliny nechte v zimě vždy vyschnout, zvláště zimujete-li při nižší teplotě. Přihnojovat lze jakýmkoliv hnojivem na podporu růstu, jen na podzim použijte hnojivo na vyzrávání (na květy či plody). Zimuje v bytě při pokojové teplotě, minimum je okolo 12°C (minimální zálivka!), ideální 16 až 18°C při mírné zálivce. Přesazujeme menší každý rok, větší po 2 letech do květináče asi o třetinu většího než původní. Používáme např. substrát: 1 díl zahradnického substrátu, 2 díly země ze zahrádky a 1 díl hrubého písku. Doporučuji namíchanou zeminu propařit (platí obecně u všech „pokojovek“). Pro svůj mohutný vzrůst vhodná do větších interiérů nebo k letnění na přistíněném místě. Protože staré, odrůstající listy žloutnou, je třeba je občas odstranit. To jde nejlépe tak, že list uchopíme u kmene a odlomíme tahem dolů. Pokud to jde těžko, ustříhneme list asi 3 cm od kmene. Asi po 14ti dnech zbytek listu uschne a jde snáze odlomit.
Dračince se množí semeny, vrcholovými nebo stonkovými řízky bez vrcholu, které zakořeňují v malých květináčích (na konci března). Nevýhodou tohoto množení je malý počet takto získaných rostlin. Bohužel není obvyklé, aby tyto druhy v pokojových podmínkách kvetly a mohly se množit semenem. Spodní teplota musí být vysoká (alespoň 22°C).
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Dobrý den,ctěl jsem se zeptat mám Dracenu kmen je asi 100cm dlouhý zelené lístky jsou jen při vršku a kmen se kroutí. Mám vršky odříznout a zasadit do substrátu s hlínou a pískem.Co se stane s kmenem po osříznutí?Obrazí znova? Mám na hlavním kmenu 3 další kmínky jak jsem popisoval
Dobrý den, už nevím co si počít mé draceně žloutnou konečky litů. Koupil jsem si ji na podzim asi po měsíci od nákupu to začalo. Používám hnojivo na růst rostlin dle doporučení, zálívál jsem ji jednou týdně potom mi někdo řekl že ji mám nechat vyschnout tak jsem ji nechal vyschnout zkusil jsem už všechno co vím nebo co kdo poradil a pořád je to stejné. Prosím napište co způsobuje toto žloutnutí. Děkuji