karta rostliny zobrazena tento rok 1330x
poslední revize 30.06.2023
Tropické byliny : Liliopsida / Alismatales / Araceae / Dieffenbachia
Listy jsou tmavězelené, podél žilnatiny s bílými čárky a skvrnami, řapíky jsou pouze mírně rýhované, vyrůstají na lodyze od paty rostliny a vytváří tak nepravý kmen dorůstající výšky až 2m. Kvete drobnými zelenobílými květy. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
klimatická USDA zóna: 10 - 12
Synonyma: Arum crudele, Arum regnium, Arum seguine, Arum seguinum, Caladium maculatum, Caladium pictum, Caladium seguine, Caladium seguine var. maculatum, Caladium seguinum, Caladium seguinum var. maculatum, D. barraquiniana, D. brasiliensis, D. cognata, D. consobrina, D. conspurcata, D. gigantea, D. gollmeriana, D. grandis, D. illustris, D. irrorata, D. jenmanii, D. lineata, D. lingulata, D. liturata, D. maculata, D. magnifica, D. mirabilis, D. neglecta, D. nobilis, D. picta, D. picta f. brasiliensis, D. picta var. angustior, D. picta var. barraquiniana, D. picta var. latior, D. picturata, D. plumieri, D. poeppigii, D. robusta, D. seguine f. barraquiniana, D. seguine f. conspurcata, D. seguine f. decora, D. seguine f. irrorata, D. seguine f. lineata, D. seguine f. liturata, D. seguine f. nobilis, D. seguine f. ventenatiana, D. seguine f. viridis, D. seguine var. decora, D. seguine var. lineata, D. seguine var. lingulata, D. seguine var. liturata, D. seguine var. minor, D. seguine var. nobilis, D. seguine var. robusta, D. seguine var. ventenatiana, D. seguine var. viridis, D. variegata, D. ventenatiana, D. verschaffeltii, D. wallisii, Seguinum maculatum, Spathiphyllum pictum
Roste v tropické Americe v podobě stálezeleného keře nebo polokeře. Stonky jsou silné a dužnaté. Listy jsou střídavé, zelené až bělavé s béžovými až žlutými skvrnami nebo čárkami, široce vejčité a řapíky silné. Všechny části jsou jedovaté. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji vlhký vzduch (nesnáší průvan), dostatek světla až polostín. Teplota vzduchu by neměla klesnout pod 15°C a teplota půdy po 18°C. Zálivka se provádí až po proschnutí substrátu, vlažnou vodou, přes zimu se omezí a má ráda rosení. Hnojí se nevápenatými hnojivy. Dobře snáší řez.
Množí se kořenovými nebo stonkovými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem více než 3000 druhů. Najdou se zde byliny i keře, dále terestrické, epifytské, liánovité nebo dokonce i vodní rostliny. Náleží především k trvalkám. Kořeny bývají v pdobě hlíz nebo oddenku. Listy mohou být s řapíkem i bez a vyrůstají střídavě. Žilnatina je zpeřená, dlanitá nebo souběžná. Pokud se jedná o tvar, oblíbený je střelovitý, srdčitý nebo hrálovitý. Květenstvím je palice (ztlustlé klasy) s toulcem (vzácně bez). Plodem je peckovice nebo bobule, méně častěji oříšek, měchýřek nebo tobolka. Obvykle bývá i dužnatý.
Pocházejí z tropických lesů. Vyznačují se zvláštním květenstvím v palici, kterou obklopuje jediný obvykle tuhý listen zvaný toulec. Nejsou náročné na světlo, vyhovuje jim polostín a přímé slunce jim škodí. Jsou poměrně snášenlivé na sušší vzduch uvážíme-li odkud pocházejí, ale každopádně rosení jim nebude vadit.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: