karta rostliny zobrazena tento rok 24x
poslední revize 01.01.2022
Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Dendrobium
Roste od severní Indie přes Himálaj a Nepál po jižní Čínu, Tchaj-wan, Vietnam, Laos a Thajsko jako epifyt. Dorůstá výšky 30 - 50 (i 75)cm. Pahlízy jsou článkované a dlouhé do 60cm. Listy jsou opadavé, zakulacené, dlouhé 7 - 11cm a široké 2 - 3cm. Kvete po 2 - 4ks bílými 5 - 8cm květy s tmavěfialovou skvrnou na vnitřní straně pysku a vnější nafialovělou barvou. Plodem je tobolka s mnoha drobnými semeny. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovuje ji rozptýlené světlo nebo polostín a vyšší vlhkost vzduchu. Je potřeba rostlinu alespoň měsíc nechat při teplotách 10 - 15°C. Důležité je také rostlině dopřát rozdíl denní a noční teploty v rozsahu alespoň 5°C.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 9 - 11
Synonyma: Callista nobilis, D. coerulescens, D. formosanum, D. lindleyanum, D. nobile f. nobilius, D. nobile var. alboluteum, D. nobile var. formosanum, D. nobile var. nobilius, D. nobile var. nobilus
Rodové jméno pochází ze slov dendron = strom a bios = život. Roste v Japonsku, jihovýchodní Asii, Austrálii, Šalamounových ostrovech, Fidži, Indii a na Novém Zélandu jako epifyt (i v bažinaté půdě). Některé druhy na zimu shazují listy. Vytváří dužnaté, zpravidla článkované pahlízy, které mohou být i převislé, z jejichž vrcholů vyrůstají listy a květní stonky. Po odkvětu je možné rostlinu umístit i ven, ale chraňte ji jak před přímým sluncem, tak před deštěm. Velmi rozšířeným druhem je D. nobile nebo D. phalaenopsis.
Vyhovuje jim rozptýlené světlo, čerstvý vzduch a teplota kolem 18°C. Pokud rostlina odmítá kvést, zkuste teplotu snížit až k 12°C. Protože jsou kořeny velmi citlivé na vlhko, doporučuje se místo zálivky spíše jejich rosení a to měkkou, nejlépe dešťovou, vlažnou vodou. Přesazujte ji až v okamžiku, kdy se kořeny nevejdou do květináče a pak 3 - 5 dní nezalévejte. Vyvarujete se tak do značné míry riziku zahnívání narušených kořenů. Na zimu zálivku snižte, stejně tak i teplotu. Vyhovuje ji zásaditý substrát, např. ze směsi rašeliny, listů, hrubé borovicové kůry, uhlí, keramzitu, polystyrenu, atp. Hnojí se speciálními hnojivy pro orchideje.
Množí se dělením pahlíz a vzdušnými kořeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:
Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Dobrý den. Obracím se na Vás s jedním dotazem ohledně rady. Vlastním kromě spoustu orchideí Phalaenopsis také Dendrobium nobile. S ním nyní zažívám menší problém, a to žloutnutí listů. Zajímavé však je, že listy nežloutnou zespodu (tedy nežloutnou a neodumírají nejstarší listy zespodu), ale shora. Moje Dedrobium před několika měsíci napadli nejspíš mšice (pavučinky s mnoha mšiscemi) pouze na vrcholu této rostliny. Sice jsem s nimi delší dobu bojoval, ale naštěstí mi je pomohl zneškodit přípravek Substral, který jsem byl nucen aplikovat v pravidelných intervalech. Díky mšicím mi tak poměrně rychle odešly nejprve 2 a poté další dva listy shora sežloutnutím a odpadnutím. Od té doby je rostlina již zdravá. Mšice se na ni nevyskytují, má dva další boční výhony, které rostou, ovšem i přesto mi za tu dobu od vyléčení cca jednou za měsíc až dva odejde vždy nejvrchnější list zežloutnutím a následným odpadnutím. Chci se zeptat, čím to může být způsobeno? Hlavní rostlina, které listy žloutnou shora, tak již neroste do výšky a nové listy nepřirůstají, neboť nemají jak stíhat dorůstat díky postupnému zloužnutí listů shora. Dendrobium mám na parapetu u okna jako všechny ostatní orchideje Phalaenopsis, podmínky má tedy dobré - dostatek světla, živin a podobně. Je pravda, že substrát má spíše hlíněný (rašelinový) než kůrový. Může to být případným nedokysličením kořenů díky případně delší vlhkosti substrátu? Nic jiného mě totiž nenapadá. Děkuji Vám, S pozdravem a přáním pěkného dne
Dobrý den, mám problém s dendrobium nobile. Jsem naprostý začátečník a orchidej jsem dostala. Po prvním roce, kdy jsem jí pořála odpočinek venku s minimem zálivky, mi krásně kvetla od 1/2009 do 3/2009. Pak jsem přihnojovala do konce srpna (hnojivo na orchideje). Už v květnu se začaly objevovat problémy. nové listy vyrustají těžce, jsou zkroucené, zkrabatělé a někdy se ani nerozvinou a zasychají. Celá rostlina chřadne. Jediného, čeho je dostatek jsou vzdušné kořeny. Prosím poraďte, co s tím. Děkuji předem. Kovalčíková