karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 22.12.2021
Zelenina : Magnoliopsida / Apiales / Apiaceae / Daucus
Roste v teplejších částech Evropy a jihozápadní Asie jako jednoletka až víceletka, ale pro užitek se pěstuje pouze jediný rok. Dorůstá výšky (0,15 -) 0,3 - 0,6 (i 1,5)m. Vytváří dužnatý kůlový bílý kořen (u šlechtěných odrůd v barvě oranžové až červené). Stonek je přímý, ochlupený, dutý a rýhovaný. Listy jsou obrysem 3úhlé nebo kosníkovité, 2 - 3 (i 4)x zpeřené s čárkovitými zubatými úkrojky o šířce 2 - 8mm. Kvete bílými (před otevřením narůžovělými) kvítky s 5ti korunními lístky ve zploštěle 1/2kulatých okolíků z menších 20 - 40 okolíčků tvořícími zvrchu dohromady rovnou plochu, celkový průměr dosahuje velikosti 3 - 7cm a listeny obalu jsou 3sečné až peřenosečné. Plodem je eliptická ostnitá 2nažka vypouklá na hřbetu, nemá okrajová žebra, ale na hřbetě jsou 4 vedlejší žebra s dlouhými háčkovitými ostny. Kořen se využívá v potravinářství. Je bohatý na vitamín A. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji plné slunce, teplo, vzdušná lehká dobře propustná půda nejlépe s příměsí vápna. Původně rostl na sušších travnatých loukách, náspech, atp.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 3 - 11
Synonyma: D. communis, D. gingidium
Roste zejména ve středozemí a Blízkém Východě jako jednoletka až dvouletka, ale dále roste i v Africe, Asii, Austrálii a Novém Zélandě. Kvete bílými květy v okolíku. Listy má zpeřené s čárkovitými úkrojky. Nejznámějším druhem je D. carota.
Vyhovuje ji vlhká dobře propustná půda.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje na 400 rodů a více než 3000 druhů v podobě bylin. Rostliny vydávají aromatickou vůni, mají dutý stonek a kvetou v okolíku žlutými, bílými nebo zelenobílými drobnými kvítky s 5ti okvětními lístky. V této čeledi se najde hodně léčivých bylin nebo koření a rovněž tak jedů.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: