karta rostliny zobrazena tento rok 751x
Sukulenty : Liliopsida / Asparagales / Asparagaceae / Beaucarnea
Roste v polopouštích Mexika v podobě keře nebo stromu. Dorůstá výšky 6 - 9 (i 15)m s délkou listů až 1m. Svraštělý hnědošedý kmínek této rostliny je v dolní části rozšířený na průměr až 2 - 3m a směrem vzhůru se zužuje, vzdáleně může připomínat malou sloní nohu. Malý semenáček nejprve vyrůstají z malé cibulky, který je ovšem také obnažený. Prvních 10 let nolina nabývá na tloušce, přibližně 1cm za rok. Poté začne nabývat i na výšce. Vrchol zdobí bohatý chochol dlouhých zelených listů obloukovitě spadajících k zemi, mají délku 1 - 1,8m a šířku 1,3 - 2,5cm. Kvetou teprve velmi staré rostliny rozložitým vejčitým klasovitým květenstvím o délce 0,7 - 1m na 20 - 30cm stopce s velkým počtem drobných běložlutých květů a vlastní květy mají velikost 1,5 - 3mm. Plodem je dřevnatá tobolka.
Vyžaduje světlejší místo (přímé slunce v tomto případě, oproti většině ostatních sukulentů, není potřeba). Zálivku provádíme nárazově, tzn. nechat zcela proschnout a pak vydatné zalít. V zimě zálivku omezíme na 1x za 1 - 2 týdny. Delší sucho snášejí rostliny výborně, takže když zapomeneme, nic se neděje. Několikrát do roka můžeme rostliny přihnojit, nejlépe speciálním hnojivem pro kaktusy a sukulenty. Teploty by neměly nikdy klesat pod 10 °C. Mladé rostliny je vhodné každý rok přesadit. Starší rostliny stačí přesadit jednou za tři roky. Květináč použijeme jen o trochu větší než byl předchozí. Jako substrát je vhodná směs zeminy pro vápnomilné rostliny a hrubozrnného písku v poměru asi 3:1. Seříznutím rostliny docílíte rozdvojení kmene.
Množí se pouze semeny nebo vrcholovými řízky.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 9 - 12
Synonyma: B. inermis, B. tuberculata, Dasylirion inerme, Dasylirion recurvatum, Nolina recurvata, Pincenectitia tuberculata
Roste v Mexiku, Belize a Guatemale v podobě stálezeleného stromu nebo keře. Dorůstají výšky 6 - 10m při průměru kmene 20 - 40cm. Mladé rostliny mají 1 ztlustlý kmen, starší jsou větvené. Listy vyrůstají v chocholu na vrcholcích kmínků, jsou čárkovité, trávovité, kožovité, dlouhé 0,5 - 1,8m a široké 1,5 - 2cm. Kvete na starých stromech v latech o délce 0,75 - 1,1m, vlastní květy jsou malé, průměru 1,5cm, barvy zelenobílé s 6ti korunními lístky. Plody jsou suché, 3boké a 3křídlé.
Potřebují plné slunce, dobře propustnou hrubou suchou půdu bohatou na živiny a min. teplotu 7°C.
Množí se semeny, odnožemi nebo vrcholovými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
literatura:
Dobrý den. Obracím se na Vás tentokrát s dotazem změny barvy či sytosti sloní nohy. Přijde mi, že za poslední dva týdny sloní noha má vybledlé neboli světlé, málo sytě zelené listy. Nevíte, čím by to mohlo být? Napadlo mě méně chlorofylu v listech z důvodu nedostatku denního světla? Dále bych se chtěl zeptat, jak zajistit, aby NOLINA přečkala zimu v pořádku a neuhynula. Samozřejmě se totiž v zimě bude topit a světla v zimě bude opravdu málo, nebo téměř žádné, mluvím samozřejmě o slunečním denním světle. Jak zajistit, aby tuto dobu nolina bezpečně přežila a mohla se těšit opět na jaro plné slunce? Díky Co se týče noliny, tak ji nemám vysloveně na výrazně osvětleném místě, spíše v takovém mírně rozptýleném, určitě by snesla i silnější světlo, ale to ji nemohu vzhledem k rozložení bytu zajistit. V létě teoreticky ano, ale nyní, kdy již slunce není tolik silné, je i v mém bytě o to méně světla, proto mě napadla souvislost s málo sytými listy, bych řekl až postupně blednoucími a doufám, že to nijak neohrozí její životnost... Díky
Dobrý den. Prosím Vás, rád bych se zeptal, co může být příčinou schnutí konců listů do tmavě hnědé. Neuschne celý list, jen konec a postupně pak přechází v zelený, ale postupně mají některé listy tendenci schnout postupně ke středu růžice. Dokonce i úplně spodní listy (nejblíže u kmenu), ty dokonce schnout úplně celé. Zalévám ji cca 1 týdně poměrně mírně (že neproteče ani voda dolů skrze hlínu), spíše ji zalévám tak že rovnoměrně rozliji vodu po celém povrchu hlíny. Hlínu má velmi vzdušnou, takže do konce týdne je zase úplně celá suchá. Abych udržoval vlhkost vzduchu, má naspodu v obale nasypaný keramzit, kde nalévám vodu tak, aby nesahala k povrchu posledních kuliček keramzitu). Občas ji i rosím, světlo nemá intenzivní, spíš takové rozptýlené běžné, vlhkost vzduchu v bytě reguluji i zvlhčovačem na cca 50 %. Pokud nebudete vědět, klidně Vám mohu vyfotit fotografii, jak přesně listy schnou či jak to přesvě vypadá. Do té doby děkuji ;)
Dobrý den. Popisované chování je zcela normální. Listy od spodu usychají a díky tomu "roste" kmínek. Usychání špiček není také tragické. Možná by bylo možné trochu zvýšit zálivku. Ale každopádně menší škodu naděláte větší zálivkou než suchem! Určitě je nevhodné rosení. Naopak slunce můžete dát bez problému plné. Ideálně ji umístit přímo ven nebo alespoň na parapet (nejdříve ale pár dní ve stínu zvykejte na sluneční paprsky, aby se nespálila).
Dobrý den. Děkuji Vám za odpověď. Je zajímavé, že říkáte, že je nevhodné rosení. Na internetu na mnoha stránkách (i těch fundovanějších) právě doporučují rosení rostliny z důvodu nízké vlhkosti a tím schnutí konců (špiček) listů. Takže vaše rada je rostlinu nerosit? Měl bych dotaz ještě na zálivku. V době vegetace (léto) mohu tedy zalévat tak, že až substrát úplně proschne (většinou týden), mohu rostlinu zalét jak moc? Klidně vydatněji, až proteče voda skrze hlínu dolů nebo raději méně? To hnědnutí (schnutí) špiček či půlky listů právě nevím, jak zastavit, neboť nevím, co přesně rostlině schází nebo naopak přebývá, že tyto listy mají tendenci od špiček ke středu postupně schnout. Co se týče hnojení, kolikrát měsíčně v době vegetace? Děkuji
Dobrý den. Internetu není možné věřit na 100%. Je potřeba používat selský rozum a uvědomit si/najít si, v jakém prostředí roste přirozeně. Je to sukulent (zlustlý kmen), takže určitě nebude růst v místě dostatkem vody -> rosy. Zálivka po proschnutí určitě platí. Následná zálivka by zase neměla být až tak vydatná, aby voda protékala květináčem. Místo keramzitu doporučuji nasbírat venku kamínky (keramzit = plast = neeokologické řešení). Usychání listů je obecně zrádné. Může být způsobeno jak nedostatkem vody, tak nadmírou. Ale pokud usychají špičky, tak by to mohla být spíše její nadmíra. V rozumné míře je to i její přirozené chování. Určitě by ji udělalo dobře, kdyby jste ji umístila po otužení ve stínu umístěním na plné slunce. Já osobně ji na celé léto mám zasazenou volně na zahradě téměř v čistém písku a nechávám ji tam až do podzimu. Hnojení mi přijde v případě sukulentů spíše na škodu. Smíchejte zeminu s pískem a to bude na rok stačit. U sukulentů je dobře, když mají dozrálé pletivo a toho při bujném růstu docílit moc nejde.
Dobrý den, potřebovala bych poradit, kočka mě dnes shodila sloní nohu z okna a zlomila mě ty růžičky listů co vyrůstají s kmene. Prosím vás, nevíte jestli je možné že ten pahýlek ještě opukne nebo co s tím udělat? Moc prosím odpovědět na email: Bartosikova.Michaela@seznam.cz. Moc děkuji
Dobrý den, me take zacala schnout ale jaksi divne, od spodu jsou listy zelene asi tak 4 rady pak snou listy(uz jsem nejake ostrihala byly uplne hnede a suche) a nove rostou uplne svetlunce zelene a jsou na nich uz hnede flicky..... Nolinu mam 3 Roky dovezla jsem si ji z Chorvatska prvni 2 roky mi prospivala neskutecnym zpusobem a ted tohle....stoji porad na stejnem miste nestehovala jsem ji...a je na vychodnim okne respektive v prostoru mezi dvema okny svetla by mela mit dostatek prosim poradte predem dekuji
záleží mna tom, jak vadnou. Pokud se u báze jakoby zlomí, je to nedostatkem světla - i když se to nezdá, v zimě je krátký den a málo světla. Pokud konce listů hnědnou až černají a přechod mezi zelenou tkání a hnědou není jasně ohraničen, je přelitá a proto může vadnout. Pokud konce zežloutnou, po pár dnech změní barvu na světle hnědou a je zřetelně ohraničen přechod, je suchá. Zkuste ohmatat kmínek, pokud bude měkký, probíhá hniloba. Noliny běžně dělají to, že starší rostliny svěsí staré listy dolů a nahoru trčí jen mladé výhony.
Dobrý den,zkusila jsem nolinu ze seminek a chytla se ta nejvetsi uz ma 6,3cm za jak dlouho vyroste asi tak jako je na tom obrazku??? http://www.rostliny.net/clanky/N/Nolina/NolinaRecurvata4_thumb.jpg
možno vám to bude divné ale ja vám z osvedčených zdrojov môžem poradit, kravinec, môj stríko si pred rokmi tiež zaostaral nolinu a po 4 rokoch začala slabnút, tak jej na hornú vrstvu zeminy nadrobil kravinec, ani to nesmrdelo!!! ale tá nolina bola ako znovuzrodená,ten hnoj jej pridával 1do mesiaca,ale iba ako také množstvo... zas netreba všetko prehnat!
Usychání listů u noliny je úplně přirozené. Na starší rostlině (jako mám já - přes 30 let) bývá chochol listů jen na vrcholu. Také konce listů bývají přirozeně suché. Já ji přezimuji v teplém obýváku a cca půl roku nezalévám (aby během zimy nevyháněla bledé a neduživé listy)a přes léto ji dávám ven. Myslím, že to docela odpovídá životnímu cyklu v její domovině.