karta rostliny zobrazena tento rok 13x
Tropické keře : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Dalbergia
Roste v Sikkimu v podobě dřevnaté popínavky. Zpeřené listy mají délku 10 - 17cm, tvoří je 11 - 13 lístků obvejčitého nebo vejčitěpodlouhlého tvaru s tupým nebo vykrojeným koncem, zakulacenou bází, délkou 2,5 - 5cm a šířkou 1,7 - 3cm. Kvete v terminální latě o délce 20 - 30cm. Okvětní lístky jsou růžovofialové, pavéza zakulacená, dlouhá 4mm a široká 5mm, křídla s člunkem jsou eliptické, dlouhé 4,5mm a široké 3mm. Plodem je dlouzeeliptický lusk délky 5 - 8cm a šířky 1,5 - 2cm obsahující 1 - 2 semena.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Rod byl pojmenován na počest botanika Dalberga. Vyskytují se v tropických oblastech střední a Jižní Ameriky, Afriky, Madagaskaru a jihovýchodní Asie. Rostou v podobě středně beztrnnách vysokých stromů, keřů nebo lián. Palisty jsou drobné a brzy opadávají. Listy jsou střídavé, obvykle lichozpeřené se střídavými lístky. Kvete drobnými mnohačetnými zvonkovitými květy v latách, hroznech nebo vrcholících v barvě bílé, světlezelené, vzádně růžovofialovými. Listeny jsou široké, odolné, pavéza je vejčitá nebo zakulacená a křídla podlouhlá. Plodem je podlouhlý až čárkovit lusk s 1 - 4 ledvinovitými semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
literatura: