karta rostliny zobrazena tento rok 2x
poslední revize 11.01.2020
Cibuloviny a hlízy : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Dahlia
Pochází z Mexika. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky (0,25 -) 0,5 - 1,5 (i 2)m. Pod zemí vytváří hlízu. Listy jsou vstřícné, 1 - 2x zpeřené, lístky eliptické, zubaté, horní listy jsou i jednoduché a zubaté. Květenstvím je úbor na dlouhé stopce, zákrov je 2řadý, jazykovité květy jsou samičí nebo sterilní, světle růžovofialové, v terči žluté, trubkovité, oboupohlavné a u plnokvětých kultivarů nevyvinuté.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Bidens variabilis, Coreopsis georgina, D. astrantiaeflora, D. hybrida, D. nana, D. pinnata var. nana, D. pinnata var. variabilis, D. purpurea, D. purpurea var. flavescens, D. purpurea var. lilacina, D. purpurea var. pallida, D. purpurea var. rubra, D. pusilla, D. rosea, D. royleana, D. sambucifolia, D. superflua, D. variabilis, Georgia superflua, Georgia superflua var. flavescens, Georgia superflua var. lilacina, Georgia superflua var. pallida, Georgia superflua var. purpurea, Georgia superflua var. rubra, Georgia variabilis, Georgina astrantiaeflota, Georgina purpurea, Georgina rosea, Georgina variabilis
Rodové jméno bylo vybráno na počest švédského botanika G. Dahl (1751 - 1789). Roste v Mexiku, latinské Americe a Kolumbii jako trvalka nebo polokeř (i epifyt). Roste do výšky 1,8 - 1,2 (i 2,4)m. Pod zemí vytváří hlízy. Listy jsou jednoduché až lichozpeřené a zpravidla řapíkaté. Květenstvím je úbor (i v latě) na dlouhé stopce, zákrov tvoří 2 řady listenů, vnější jsou v době květu zahnuté, vnitřní vzpřímené, terč je plochý, okvětní lístky jsou sterilní, bohaté, bílé, růžovofialové, žluté, červené, v několika řadách, terčové květy jsou oboupohlavné, trubkovité, zvonkovité, žluté a 5tizubé (zuby občas červené). Plodem je obkopinatá až téměř čárkovitá zploštělá nažka s drobným chmýrem. Existují vnitrodruhové taxony:
Jiřiny jsou rozděleny do těchto skupin:
Potřebují plné slunce. Nemají rády přemokření. Protože nejsou mrazuvzdorné, tak se po prvních mrazech seřízneme stonek na 10cm, vyryje hlíza a schová se na příští rok v chladném místě 5 - 8°C, kde ale nesmí úplně proschnout (ale nezaléváme!). Ideální je písek nebo rašelina. Pro pěstování je důležité pravidelné hnojení.
Množí se hlízami, které se vysazují počátkem května do hloubky 10 - 15cm pro vyšší druhy, 5cm pro nízké. Lze použít také semena. Po dosažení velikosti 20 - 30cm vyštípejte výhony a zanechte pouze 3 - 4ks.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: