karta rostliny zobrazena tento rok 21x
Ovoce : Magnoliopsida / Solanales / Solanaceae / Cyphomandra
Roste v Peru a Brazílii v podobě vzpřímeného řídkého keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3m nebo i více. Větve jsou hustě žláznaté. Listy jsou lesklé, zelené, zašpičatělé, mírně ztlustlé, dlouhé 25 (i 35)cm, celokrajné a má 3,5 - 4cm řapíky. Kvete v paždí ve vrcholičnatém květenství o velikosti 15cm, je až 15tičetné, květy mají dlouhé stopky délky 1,5 - 2cm, kalich má 3mm s laloky o délce 2mm, šířce 3mm, korunní laloky jsou dlouhé 1,1cm a široké 3mm. Plody jsou eliptické až vejčité, oranžovočervené a jedlé.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: C. betacea, Solanum betaceum
Roste od Mexika po Argentinu v podobě krátkověké trvalky. Zpravidla dorůstá výšky 2 - 3m. Kořeny jsou mělké. Povrch je ochlupený (někdy žláznatý). Listy jsou střídavé, celokrajné a laločnaté, na jedné rostlině existují ve větší a menší variantě. Kvete ve vrcholíku nebo vijanu, mají jednostranné stopky, květy hvězdovité, 5tičetné se zvonkovitým kalichem, barva růžová až narůžovofialovělá, mají 5 tyčinek a semeníky mají 2 pouzdra. Plody jsou velké, eliptické, jedlé, krátce špičaté bobule a obsahují zploštělá ledvinovitá semena. Nejznámějším druhem je C. betacea.
Vyhovují ji vlhké půdy. Stonky je potřeba vyvazovat a po odplození se zkrátí na délku 1m.
Množí se řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní asi 96 rodů a více než 2500 druhů. Nalezenou se zde jednoletky, dvouletky i trvalky. Jedná se především o byliny. Patří mezi významnou čeleď, kterou člověk hojně využívá jako zdroj potravin, koření nebo léčivky (ale i jedy). Tvar listů nelze pro velikou rozmanitost obecně definovat. Lze pouze říci, že vyrůstají střídavě a mají často zvlněný okraj. Květy mívají 5 okvětních lístků. Plodem může být bobule nebo toboka. Nejznámějšími zástupci jsou: brambor, rajče, paprika a tabák.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: