karta rostliny zobrazena tento rok 57x
Zelenina : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Cynara
Roste ve středozemí, Malé Asie a severní Afriky jako samosprašná trvalka. Dorůstá výšky 0,5 - 1,8 (i 2)m. Pod zemí vytváří úzce vřetenovitý řepovitý kořen. Stonek je přímý a plstnatý. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou hluboce laločnaté, šedozelené, dlouhé 50 - 85cm, na spodní straně jsou našedlé a plstnaté, níže položené mají krátké řapíky s peřenosečným tvarem a výše položené jsou přisedlé. Kvete v kulovém úboru o průměru 8 - 10 (i 15)cm v paždí každého listu, barva květů může být bílá, fialová nebo modrá. Plodem je 4mm nažka s chmýrem a hnědými skvrnami. Jedlý je pupen před rozkvětem. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu teplo a lehká vlhká propustná půda bohatá na živiny. Odolává mrazu do -10°C.
Množí se semeny nebo vegetativně odnožemi.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 6 - 10
Roste ve středozemí a na severozápadě Afriky včetně Kanárských ostrovů zpravidla jako trvalka. Listy jsou 1 - 3x peřenoklané a stříbřité. Květenstvím je úbor. Plodem je nažka. Využívá se kromě potravinářství i v léčitelství.
Vyhovuje mu plné slunce a dobře propustná půda bohatá na živiny.
Množí se semeny nebo dělením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: