karta rostliny zobrazena tento rok 491x
Cibuloviny a hlízy : Magnoliopsida / Ericales / Primulaceae / Cyclamen
Roste ve východním středozemí jako trvalka. Pod zemí vytváří zploštělou hlízu o průměru až 12 (i 15)cm. Lisy jsou řapíkaté, tmavězelené se stříbřitou kresbu, zpravidla 5 - 9tilaločné, řídce mělce zubaté, objevují se na přelomu léta a podzimu a zatahují na konci jara. Kvete na podzim samostatnými bílými nebo narůžovělými či nafialovělými 5tičetnými květy, které vydrží až do silnějších mrazů na 6 - 12cm stopce, koruna je na bázi srostlá v krátkou trubky se zpětné ohnutými cípy, kde cípy jsou široce eliptické, špičaté, bleděrůžové, dlouhé 2cm a na bázi s krátkými oušky. Plodem je kulovitá tobolka na spirálově stočené stopce. Je zapsaný v seznamu CITES. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu opadavé lesy, křoviny a vápenité půdy bohaté na živiny. Sází se do hloubky 15cm. Lze jej pěstovat i u nás venku na chráněném místě se zákryvem z listí nebo hlíny. Vhodné je místo pod listnáčem v polostínu až stínu v sušší dobře propustné hlinitopísčité půdě nebo listovce s vápenitým základem. Je mrazuvzdorný do -28°C. U nás dokáže se zákryvkou přezimovat.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 5 - 10
Synonyma: C. aedirhizum, C. albiflorum, C. angulare, C. autumnale, C. crassifolium, C. cyclaminus, C. hederifolium f. albiflorum, C. hederifolium f. virgineum, C. hederifolium subsp. crassifolium, C. hederifolium subsp. romanum, C. hederifolium var. poli, C. immaculatum, C. insulare, C. linearifolium, C. neapolitanum, C. poli, C. romanum, C. sabaudum, C. subhastatum, Cyclaminum vernum, Cyclaminus neapolitana
Bramboříky rostou ve střední oblastech od Španělska po Irán a také v severní Africe. Dorůstá výšek 6 - 15cm. Rodové jméno pochází z řeckého slova kykos = okrouhlý/točitý, odkazuje tím na kulatý tvar hlízy nebo do spirály stáčených semeníků. Hlízky mohou být i zploštělé. Květy vyrůstají na lodyhách z centrální cibulky, stejně tak jako ledvinité nebo srdčité listy, zpravidla se stříbřitou kresbou. U nás je k dostání především druh C. persicum. Patří mezi chráněné rostliny.
Všem bramboříkům se daří při nižší teplotě kolem 16°C, bez přímého světla, vyšší vlhkostí a dostatkem čerstvého vzduchu bez průvanu. Přihnojujte jednou za 14 dní a zalévejte pouze do podmisky. Pokud chcete, aby vám vydržel na další rok, tak po odkvětu přestaňte zalévat až do konce jara, zastavte dále přihnojování a přemístěte ho do chladnějšího prostředí. V květnu cibuli přesaďte tak, aby horní polovina zůstala nad povrchem a začněte opět se zálivkou pro udržování vlhkého substrátu. Doporučuje se stejnoměrná směs listovky, kompostu, drnovky a písku. Pokud bude květináč venku, tak jej schovejte před prvními mrazíky a na zimu začněte opět přihnojovat.
Množí se semeny. Starší hlízy také můžete rozříznout, nechat rány oschnout a pak zasadit.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: