karta rostliny zobrazena tento rok 341x
Palmy a cykasy : Cycadopsida / Cycadales / Cycadaceae / Cycas
Roste v Japonsku v podobě dvoudomé rostliny. Patří mezi živoucí fosílie z dob před několika miliony let. Dnes se již pěstuje po celém světě, pro jeho velkou oblíbenost díky tmavým tuhým hřebenovitým listům a nízkému dekorativnímu kmínku. Dorůstá výšky 0,5 - 3 (i 8)m při průměru kmene až 90cm a na povrchu má kosočtvercovitě 4hranné desky. Listy jsou zpeřené, kožovité, vytrvalé, tmavězelené, dlouhé 0,5 - 2m, tvořené až 125 páry lístků, vlastní lístky směřující kupředu pod úhlem 45°, okraje jsou podvinuté, dlouhé 18cm, široké 6mm, centrální žebro na horní straně zapuštěné, řapíky 4hranné, dlouhé 5 - 7cm. Samičí sporofyly dlouhé 20 - 25cm, hustě plstnaté, mají 4 - 6 vajíček, samčí šištice válcovité nebo vejčitě podlouhlé, dlouhé 8 - 60cm, široké 1,5 - 19cm, hustě žlutě plstnaté, samičí sporofyly dlouhé do 20cm, semena jsou žlutooranžová až žlutá, hustě plstnatá a dlouhá 1,5 - 3,5cm. Je jedovatý.
Vyhovuje mu teplo a plné slunce. Můžete jej pěstovat celoročně i ve stínu, ovšem v období vývoje nových listů musíte přenést na plné slunce, jinak dojde k jejich přílišnému protažení a deformacím. Nikdy nenechejte kořeny zcela proschnout. Na jaře po vyrašení nových listů zálivku omezíme. K omezení by mělo také dojit v průběhu října a taková by měla zůstat v průběhu celé zimy. Můžeme jej i obden rosit. Důležité je, aby rostlina měla dostatek světla, jinak dochází k nepřirozeně protáhlým listům s "divným" tvarem. V zimním období teplota nesmí klesnout pod 12°C. Každý rok se vytváří pouze jediný nový list u mladých rostlin, s větším stářím se množství zvětšuje. Hnojíme zhruba 3x do roka, zejména z jara a to suchým kravským hnojem, který poklademe na povrch květináče. Sází se do směsi lehkého propustného substrátu z rašeliny, kompostové země a písku.
Malé rostliny přesazujeme dle potřeby, dospělé jednou za 2 roky. Substrát by se měl skládat z 2 dílů rašeliny a po jednom díle země ze zahrádky a hrubého písku.
klimatická USDA zóna: 9 - 12
Synonyma: C. inermis, C. miquelii, C. revoluta var. brevifrons, C. revoluta var. planifolia, C. revoluta var. prolifera, C. revoluta var. robusta, Epicycas miquelii
Přestože se palmě velmi podobá, nepatří mezi ně. Jedná se vlastně o přežívající fosílie z druhohor, pamatují tedy i éru dinosaurů. Patří mezi dvoudomé rostliny s šiškovitým květenstvím, samčí je šupinovité, samičí mají tvar peřenosečného listu anebo šupiny v šištici. Roste v Asii., zejména ve Vietnamu, Thajsku a Číně a dále přesahuje do Austrálie a do Tichomoří a s jedním druhem také na Madagaskaru. Listy vyrůstají v chocholu na vrcholu stonku a jsou zpeřené.
Vyhovuje jim plné světlo a dobře propustná půda bohatá na živiny. Minimální teplota je v rozmezí 10 - 13°C.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
u cykasu je to normální věc. Se zkracujícím se dnem a intenzitou světla se to často stává. Pečujte o něj jako dosud, pokud je to možné, postavte ho přímo na okno. Nic se nestane, když všechny listy zežloutnou. Na jaře je ostříhejte, cykas dejte na přímé slunce a opět vyraší nové.
Prosím o radu,mam od lonského roku cykas má asi16listů,asi po dvou měsících tedy na jaře lonského roku vyhnal 6 nových listů které byly větší než původní růžice a na konci zůstaly zkroucené.Ted po 9 mes.mi uschlo nejstarší patro a začíná žloutnout další patro.Co mám s kytkou dělat,nezachází mi?Děkuji předem za radu.
Cykas pěstuji několik let a opravdu v bytě spodní patro usychá, příště až vyrazí další patro , bude se to opakovat, osvědčilo se mi spodní listy ostříhat a v době růstu nových listů cykas postupně otáčet, cykas hnojím hnojivem na palmy a mám ho umístěný na jižní straně pod oknem, nemá rád přelití spíš snese sucho,ten časový cyklus odpovídá, je to velmi pomalu rostoucí rostlina pamatuje druhohory a nemá moc v lásce rašelinový substrát samotný, míchám ho s listovkou a pískem vše 1:1:1, čas od času zalévám do středu rostliny,pokud máte v bytě teplo a není přelitý,tak snad nehyne , koukněte mu na kořeny, pokud uhnívají tak je ostřihněte posypte dřevným uhlím a znovu zasadtě. Přeji sluníčkový den Jandma
Ahoj!Před dvěma dny jsem si koupil tuhle malou rostlinku a chtěl bych se o ní začít starat. Všude jsem se dočetl, že se v zimě má zalévat méně, ale potíž je v tom, že nemám žádné zkušenosti s pěstováním jakýchkoliv rostlin a vůbec si nedokážu představit co je to zalévat méně než v létě. V létě jsem tu rostlinu totiž neměl, takže jsem to ani v létě nezaléval :)Děkuji za případné rady. Zatím jsem jí dal do ložnice na okno. V ložnici máem většinou tak 17-19 C. Pak na léto jí dám na balkon.Máte někdo nějaký jiný praktický rady než se dají jinde dohledat? ;)Díky moc!
Dobrý den. Ono je to těžké napsat to jinak. Chce to mít určitý cit. V zimě zemina vysychá samozřejmě daleko pomaleji než v létě a proto by kořeny zůstávaly delší dobu ve vlhku, což by mohlo způsobit uhnívání. Nechce to tedy určitě květináč zalévat až k okraji. Konkrétně u cykasu by mělo stačit při uvedené teplotě cca 5 polévkových lžic denně. Zase záleží na velikosti. Je to opravdu těžké udat konkrétní dávkování.