karta rostliny zobrazena tento rok 168x
Zelenina : Magnoliopsida / Cucurbitales / Cucurbitaceae / Citrullus
Původně pochází z tropické a subtropické jižní Afriky. Patří mezi jednoletky, jednodomé a plazivé rostliny. Lodyha je pokrytá bílými chloupky, hranatá, rýhovaná a dlouhá 0,8 - 5m. Z kólének vyrůstají 2 - 3x větvené úponky. Listy jsou střídavé, vejčité s 3 - 7 párovými laloky, téměř peřenodílné až peřenosečné, dlouhé 5 - 35cm a řapíky jsou dlouhé 5 - 20cm. Kvete jednopohlavnými květy v paždí listů složených z 5ti okvětních lístků světležluté barvy, samčí mají 2 (i 4)cm stopku, kalich široce zvonkovitý délky 7mm, mají kopinaté laloky délky (3 -) 5mm, korunní lístky jsou žluté, dlouhé (0,7 -) 1,2 (i 1,6)cm, šířky 4mm, samičí květy mají 6cm stopku, kalich i korunu podobnou samčím. Plodem je zelená kulovitá, mírně eliptická bobule délky 20 - 50 (i 70)cm se střídavými světlejšími a tmavšími podélnými nepravidelně ohraničenými pruhy a lesklým povrchem, tloušťka kůry je zhruba 2cm, obsahuje červenou sladkou šťavnatou osvěžující dužinu s hnědočernými kapkovitými semeny délky do 1cm a šířky do 5mm. Plodí asi 3 měsíce po výsevu. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje sušší půdu bohatou na živiny, teplo a přímé slunce.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 8 - 11
Synonyma: C. colocynthis var. lanatus, C. vulgaris, Cucurbita citrullus, Momordica lanata
Roste v Africe a Asii v podobě plazivé byliny s lodyhami opatřenými větvenými úponkami. Najdou se druhy jednoleté i trvalky. Přírodní druhy mají plody hořké, oplodí kožovité, dužina bílá nebo růžová a semena hnědá až černá. Nejznámějším druhem je C. lanatus.
Vyhovuje mu lehká dobře propustná půda bohatá na živiny, vydatná zálivka, teplo a plné slunce.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 125 rodů s až 960 druhy. Jedná se o velmi známou čeleď díky jedlým plodům jejich rostlin. Patří sem dýně, okurky, melouny, atp. Některé plody ale neslouží ke konzumaci a dají se naopak využít k výrobě hudebních nástrojů, nádob, léků, atd. Pochází zejména z tropů Ameriky, Afriky i Asie. Stonky jsou převážně popínavé nebo plazivé či liánovité a často také ochlupené. Jedná se tedy převážně o byliny s úponkami, ale najdou se i dřevnaté druhy nebo sukuleny se stonkovou hlízou. Listy vytváří střídavé, jednoduché nebo dlanitě laločnaté. Obvykle kvetou velkými jednopohlavnými bílými nebo žlutými květy. Plodem je tobolka nebo bobule. Množí se semeny.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: