karta rostliny zobrazena tento rok 28x
Tropické keře : Magnoliopsida / Malpighiales / Euphorbiaceae / Croton
Roste v tropické Africe v podobě opadavého stromu. Dorůstá výšky 3 - 25m. Borka je šedohnědá. Listy jsou vejčité, špičaté, vroubkované, ochlupené, dlouhé 5 - 19cm, široké 3,5 - 15cm a báze srdčitá. Květenstvím je hrozen o délce 15 - 32cm, květy jsou žluté, svazčité, mohou být smíšené nebo pouze samčí či samičí, samčí mají 0,4 - 1,4cm stopku, 5 kališních lístků o délce 3mm, 5 korunních lístků o délce 3,5mm, 15 - 20 tyčinek, samičí květy mají 2 - 8mm stopku a 5 kališních lístků o délce 3mm. Plodem je šedá 3laločná ochlupená tobolka délky 8 - 9mm a šířky 0,8 - 1cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: C. acuminatus, C. butaguensis, C. guerzesiensis, C. macrostachyus var. mollissimus, Oxydectes macrostachya, Rottlera schimperi
Existuje na 1300 druhů, např. jen na Madagaskaru roste 146 endemitů. Roste v tropech a subtropech celého světa v podobě keře nebo stromu (i polokeře či liány). Může být oboupohlavný a jednodomý nebo jednopohlavný a dvoudomý, zpravidla hvězdicovitě ochlupený. Při poranění roní čirý nebo načervenalý latex. Palisty jsou někdy opadavé. Listy jsou střídavé až prakticky přeslenité či spirálovité, jednoduché, celokrajné nebo zoubkované, výjimečně laločnaté. Květenství může být terminální nebo úžlabní, hroznovité nebo klasnaté, zpravidla jsou samičí květy pod samčími, samčí mají 4 - 6 kališních lístků a max. 5 (i 6) korunních lístků, min. 5 tyčinek, samičí květy jsou menší, kališních lístků mají 4 - 10ks, korunních max. 5ks. Plodem je pukavá 3laločná tobolka obsahující hladká eliptická semena.
Potřebuje dostatek světla, ale ne plné polední slunce. Vyhovuje mu půda vlhká půda bohatá na živiny. Na změnu stanoviště reaguje shozením listů, ale později opět obroste.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Zahrnuje asi 300 rodů a na 7500 druhů. Centra druhové diversity jsou v jihovýchodní Asii a tropické Americe. Taxonomie této čeledi je velmi složitá. Podrobnější informace v angličtině můžete zjistit na http://en.wikipedia.org/wiki/Taxonomy_of_the_Euphorbiaceae . Pryšce jsou typické tím, že roní jedovaté bílé mléko zvané latex.
Rostliny mohou být jedno- i dvoudomé. Většina z nich jsou byliny (včetně sukulentů), ale některé, zejména tropické, jsou stromy nebo keře. Listy mohou být střídavé, protistojné (málokdy) a i s palisty (degradované na vlásečnice nebo ostny). Většinou jsou jednoduché. V případě složených pak mají vždy dlanitý tvar, nikdy zpeřený. Květy tvoří složitá květenství - větve vytvářejí lichookolík, listeny přeslen. Plodem je pak tobolka, občas bobule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: