karta rostliny zobrazena tento rok 10x
Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Iridaceae / Crocus
Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Rodové jméno pochází z řeckého slova krokos = vlákno (odvolává se na tvar blizny). Pochází z oblasti od Portugalska a Maroka až po Balkán, Turecko a dále hluboko do Asie. Druhy které známe z našich zahrádek kvetou především na jaře od února. Patří mezi ně C. tommassinians. Existují však i takové, které kvetou až na podzim, např. C. specious. Dorůstá výšky 8 - 12cm. Cibulové hlízy jsou hruškovité až zploštěle kulovité s vícevrstevnou slupkou, mají velikost 0,5 - 1,3cm a jsou uloženy hluboko v půdě. Listů nebývá mnoho, obvykle 2 - 4ks, jsou úzké, uprostřed s bílým pruhem, dlouhé 9cm a objevují se na rozdíl od ocúnu společně s květy. Poupata jsou obalená několika listeny a korunní lístky jsou na bázi srostlé. Plodem je tobolka. Existuje nepřeberné množství kultivarů lišících se především barvou, např.:
Vyhovuje jim spíše polostín, ale snesou i přímé světlo a podzimním druhům dopřejte pouze plné slunce. Vhodná je humózní propustná zem a teplota 10 - 15°C. V létě potřebují sucho, na jaře stále vlhkou zeminu. Nepotřebuje hnojení.
Množíme dělením trsů na jednotlivé cibulky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 92 rodů s asi 1800 druhy. Pochází především z tropů a subtropů. Patří mezi trvalky a jednoděložné rostliny. Pod zemí vytváří plazivé nebo hlízovité oddenky (vzácně cibule). Nad zemí vytváří nevětvené odyhy. Listy vyrůstají přímo z hlízy, jsou kožovité, mají mečovitý, kopinatý nebo čárkovitý tvar a jsou dvouřadě uspořádané. Kvete oboupohlavnými květy s listeny nejčastěji ve vrcholících, latách, klasech, okolících nebo chocholících. Plodem je převážně tobolka. Mezi nejznámější rostliny patří: Kosatec, Šafrán, Frézie a Gladiola.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: